Зварювальні апарати

Зварювальні апарати

Зварювальний апарат: як вибрати

Зварювальний апарат (зварювальний інвертор, зварка, дугова зварка, зварювальний випрямляч, зварювальний трансформатор) — це обладнання, яке отримало дуже широке застосування, оскільки завдяки спеціальній технології Ви можете виконувати нероз'ємні з'єднання різних металів. При цьому міцність шва не поступається масиву металу, адже структура шва створюється безперервно та між молекулами металу відбувається зчеплення на молекулярному рівні.

зварювальні апарати

Зварка: електрична дуга

Зварювальний апарат виробляє електричну дугу. Так, електрична дуга дає відповідний температурний режим в декілька тисяч градусів, завдяки чому і відбувається зварка.

Дугова зварка, по суті, являє собою коротке замикання між двома електродами, що знаходяться поруч. Напругу, що подається на електроди поступово збільшують до того моменту, поки не відбувається пробій повітря, котре є ізолятором.

Пробій повітря являє собою емісію електронів катода, які, розігріті струмом, починають виходити та рухатися до іонізованих атомів анода. Потім все відбувається швидко: відбувається розряд (з'являється іскра), електричний ланцюг замикається імпульсним способом, повітря в зазорі іонізується, відбувається утворення плазми (стан газу), потім опір повітря падає та струм збільшується ще більше, дуга розігрівається, стаючи провідником та замикаючи ланцюг. Даний процес — це «розпал» дуги. Вам залишається просто стабілізувати дугу, що виконується встановленням необхідної відстані між використовуваними електродами та підтримкою заданих параметрів електрики, що подається.

зварювальні апарати

Зварювальний апарат: процес зварювання металів

Електрична дуга під час зварювання металів може працювати «побічно». В цьому випадку дуга створюється між незалежними від металу основи електродами.

Але найчастіше розпал дуги виконується «прямо». В цьому випадку дуга створюється між деталлю, що грає роль елемента електричного кола, та електродом. При цьому до початку робіт зварювальник за допомогою «крокодила» підключає «масу».

Так, зварювальний апарат подає струм (постійний або змінний) на заготовку, потім розгорається дуга і тепло від неї оплавляє кромки деталей, які необхідно зварити. При цьому створюється особлива «зварювальна ванна», в якій метал короткий час перебуває в рідкому стані. Також в «зварювальну ванну» потрапляє розплав, який капає з торця електрода, при цьому палаюче покриття капаючого розплаву забезпечує газовий захист навколо зварювальної дуги та текучу шлакову ванну. По мірі того, як Ви віддаляєте дугу від робочої зони, метал остигає та твердне, формуючи шов. На поверхні шва утворюється «панцир» — кірка з шлаку.

зварювальні апарати

Зварка: проблеми та рішення

Вище розглянута технологія, по якій зварка виконується за допомогою стержня-електрода, що плавиться або дроту-присадки. Але зварка може виконуватися і з використанням електрода, що не плавиться (графітового, вугільного, вольфрамового). Пам'ятайте, що правильний вибір електрода також важливий, як і вибір типу зварки. Від електрода залежить, чи буде створений Вами шов надійним, за своїми механічними властивостями відповідати металу основи. Так, діаметр електрода підбирається в залежності від специфіки зварюваного матеріалу, форми кромок зварювальних деталей, характеру енергії, що подається, просторового положення під час зварювання і так далі. Дріт та електрод різних марок і виробників можуть краще або гірше підходити для робіт при різній довжині дуги, глибині проплавлення. Обмазка (шихта) електродів також впливає як на сам процес зварювання, так і здатна змінювати властивості та хімічний склад шва.

зварювальні апарати

Під час зварювання зварювальна ванна повинна бути надійно захищена від попадання повітря, в іншому випадку метал буде окислятися. Для захисту зварювальної ванни в робочій зоні створюється особливе середовище. Тут є 2 варіанти:

 • технологія MIG-MAG — з встановленого особливого балона подається газ (гелій, аргон, CO2);
 • спалюванням шихти електрода — при цьому утворюється шлакогазовий або шлаковий «купол» (шихта під час горіння зв'язує кисень та видаляє його з зварної ванни), додатково спеціальні речовини в шихті допомагають іонізувати дугу (спрощують її розпал та стабілізують), здатні рафінувати та легувати метал шва, покращувати його фізичні властивості.

зварювальні апарати

Зварка — це дуже примхливий процес, адже температурний режим, який необхідно постійно підтримувати, безпосередньо залежить від параметрів струму. Щоб отримати хороший результат, необхідно підтримувати стабільність електричної дуги. Лише стабільна дуга дасть можливість уникнути дефектів шва, що особливо важливо на початку (розпал) та наприкінці (загасання) зварки. Так, найважливішими параметрами є характеристики струму, який подається з джерела.

Чим більші та важчі зварювані деталі, тим глибше необхідно їх плавлення, тим більшого діаметру використовується електрод, і тим вища потужність та сила струму, необхідного для роботи. Вибір сили струму, як правило, визначається дослідницьким шляхом. Сила струму змінюється в процесі роботи або жорстко фіксується до її початку.

зварювальні апарати

Варто зазначити, що електрична дуга, яка отримана від джерела постійного струму, буде горіти стабільніше, не матиме переривань. Від постійного струму не змінюється полярність, при роботі утворюється мало бризок розплавленого металу, шов за всіма показниками виходить якіснішим.

Зварка же змінним струмом трохи складніша, адже Вам потрібно мати навички в підтримці оптимальних параметрів дуги. Так, домогтися високої якості шва в даному випадку вельми непросто. При цьому, на відміну від інших матеріалів, алюміній та його сплави краще зварювати саме змінним струмом.

Пам'ятайте, людський фактор при зварюванні стоїть на першому місці. Так, заздалегідь вибравши режим роботи та тип присадки, Вам необхідно запалити та підтримувати дугу, підібрати її довжину, коректно переміщати електрод та дугу по лінії майбутнього шва, поступово розплавляючи кромки деталей. Так, від Вашої твердої руки залежить чіткість розподілу розплаву, міцність та краса шва.

зварювальні апарати

Зварювальний апарат: типи

Майже всі джерела живлення для зварки металу дугою повинні прийняти електрику з мережі і знизити її, одночасно збільшуючи силу струму до необхідного рівня — від 100 до 200 А. Також часто виникає необхідність змінювати частоту струму або робити його постійним.

Виняток становить дугова зварка, в якій дуга створюється струмом від акумуляторних батарей або генераторів з ДВС. Так, будь-який мережевий зварювальний апарат в деякому роді є перетворювачем електрики. Дугова зварка може виконуватися одним з декількох типів пристроїв, кожен з яких має свої особливості, переваги та недоліки.

зварювальні апарати

Зварювальний інвертор

Зварювальний інвертор — це наймолодший та найперспективніший зварювальний апарат, що випускається серійно лише з 80-х років минулого століття. Зварювальний інвертор представляє собою зварювальний випрямляч, обладнаний інвертором. Купити зварювальний інвертор рекомендується для домашнього використання, застосування в невеликій майстерні, всім тим, хто займається ремонтами і так далі.

Зварювальний інвертор виконує заміну характеристик струму декілька разів. На початку струм проходить через напівпровідник, за рахунок якого випрямляється, далі за допомогою спеціального фільтра випрямлений струм згладжується. Потім постійний струм, який все ще має стандартну мережеву частоту 50 Гц знову перетвориться в змінний, але вже з дуже високою (десятки кілогерц) частотою. Пройшовши частотне інвертування струм надходить в невеликий трансформатор, де підвищується його сила та знижується напруга. Потім починає свою роботу високочастотний фільтр та випрямляч — для створення дуги на електроди надходить уже постійний струм.

зварювальні апарати

Зварювальний інвертор має свою родзинку — він збільшує частоту струму, що дозволяє створювати зварювальний апарат невеликого розміру та ваги. Але на цьому «плюси» зварювального апарату не закінчуються:

 • зварювальний інвертор має високий ККД (від 85 до 95%) і, як наслідок, малі втрати енергії дають можливість живити зварювальний інвертор від побутової електромережі;
 • зварювальний інвертор може безперервно працювати тривалий час;
 • зварювальний інвертор дозволяє регулювати силу струму в широкому діапазоні;
 • зварювальний інвертор дозволить Вам використовувати електроди різного діаметру (включаючи надтонкі);
 • зварювальний інвертор дає Вам можливість плавно регулювати як напругу, так і струм;
 • режим роботи контролюють керуючі схеми та мікропроцесори, що дозволяє запросто розпалювати та стабілізувати дугу;
 • зварювальний інвертор має захист від перепаду напруги;
 • зварювальний інвертор дозволить Вам зробити високоякісний зварний шов в будь-яких просторових положеннях;
 • розбризкування розплаву мінімізовано;
 • зварювальний інвертор дозволяє запросто з'єднати важкозварювальні матеріали;
 • зварювальний інвертор відрізняється підвищеними показниками електробезпеки.

зварювальні апарати

Зварювальний апарат має і деякі недоліки:

 • дугова зварка коштує чимало, також ремонтувати зварювальний апарат недешево, наприклад, заміна блоку силових транзисторів IGBT обійдеться Вам в 1/3 або 1/2 вартості самої зварки;
 • зварювальний інвертор не має стійкості до вологи, яка часто затягується в корпус кулерами охолодження;
 • необхідно очищати зварювальний інвертор від металевого пилу, який може призвести до замикання струмоведучих елементів;
 • зварювальний інвертор також чутливий до низьких температур;
 • зварювальний інвертор під час роботи може призвести до перешкод в електромережі.

Отже, зварювальний інвертор максимально спрощує Вашу роботу. Навіть некваліфікований оператор може зварити метали. Якщо ж Ви є досвідченим зварювальником, то зможете запросто та дуже швидко зробити якісний шов. Завдяки невеликим розмірам та вазі зварювальний інвертор забезпечить Вам максимальну мобільність, тому відмінно підходить для роботи, якщо є необхідність часто переміщатися на об'єкті.

зварювальні апарати

Зварювальний трансформатор

Зварювальний трансформатор — це все ще найбільш популярний зварювальний апарат. Зварювальний трансформатор вартує мало, відрізняється простою конструкцією, надійний та невибагливий в роботі. Купити зварювальний трансформатор рекомендується тим з Вас, хто варить багато та зварка буде використовуватися кожен день, але не хоче витрачати на нього занадто багато коштів.

Зварювальний трансформатор перетворює енергію за допомогою солідного силового трансформатора, що працює на звичайній мережевий частоті в 50 Гц. Підготовка струму виконується за допомогою регулювання магнітного потоку в складному сердечнику. Так, заживляючи мережевим струмом первинну обмотку, сердечник намагнічується та на вторинній обмотці індукується змінний струм з малою напругою (від 50 до 90 В) та великою силою (від 100 до 200 А). Потім такий струм йде на створення дуги. У цьому процесі багато що залежить від того, скільки витків мають котушки вторинної обмотки: чим їх менше — тим вище сила струму та нижча напруга.

купити зварювальний апарат

Зварювальний трансформатор дозволяє механічно змінювати силу струму, для чого необхідно переміщати вторинні обмотки на осерді: наближаючи їх сила струму збільшується.

Зварювальний трансформатор має ряд явних переваг:

 • низька ціна (в 2-3 рази менше таких же за параметрами інверторів);
 • проста конструкція, висока ремонтопридатність;
 • невибагливість у використанні та зберіганні, висока надійність в роботі.

купити зварювальний апарат

Але зварювальний трансформатор має і ряд недоліків:

 • зварювальний трансформатор має велику вагу та розміри;
 • складність створення якісного шва через роботу на змінному струмі;
 • деякі складності в утриманні дуги, особливо якщо користувач не має досвіду;
 • порівняно малий ККД (не більше 80%), зварювальний трансформатор споживає велику кількість енергії, тому його не можна підключити до побутової мережі.

Завдяки порівняно малій вартості зварювальний трансформатор активно використовується і на виробництві.

купити зварювальний апарат

Зварювальний випрямляч

Зварювальний випрямляч дуже схожий на зварювальний трансформатор. Зварювальний випрямляч не змінює частоту струму мережі, який також індукується на обмотках силового трансформатора з низькою напругою. Але після такого перетворення струм ще проходить через спеціальний блок селенових або кремнієвих випрямлячів. Так, на електрод подається постійний струм. За рахунок цього електрична дуга є стійкою, не має значних переривань та стрибків. Купити зварювальний випрямляч рекомендується тим з Вас, хто хоче отримати щось середнє між зварювальним інвертором та зварювальним трансформатором.

Конструктивно зварювальний випрямляч істотно складніший, ніж зварювальний трансформатор, оскільки виникає необхідність організовувати примусове охолодження обладнання вентиляторами.

Найчастіше зварювальний випрямляч обладнаний додатковими дроселями, що дає можливість отримувати необхідні характеристики струму — він виходить відфільтрованим та згладженим.

купити зварювальний апарат

Додатково зварювальний випрямляч може бути укомплектований вимірювальною, захисною та / або старторегулювальною апаратурою. Зважаючи на важливість струмової та температурного стабільності зварювальний випрямляч може бути обладнаний термостатами, автоматами, вітровими реле, плавкими запобіжниками і так далі. Варто зазначити, що максимально поширений зварювальний випрямляч на 3 фази.

Зварювальний випрямляч має такі «плюси»:

 • зварювальний випрямляч дозволить зробити високоякісний шов;
 • зварювальний випрямляч дозволяє дуже просто підтримувати дугу;
 • присадний матеріал розбризкується мінімально;
 • зварювальний випрямляч забезпечує більшу глибину плавлення;
 • зварювальний випрямляч, в порівнянні зі зварювальним трансформатором, має меншу вагу та габарити;
 • зварювальний випрямляч дозволить Вам зварювати чавун, термостійку сталь та кольорові метали.

купити зварювальний апарат

Зварювальний випрямляч має і деякі недоліки:

 • ціна практично така ж, як у зварювального інвертора;
 • потрібно уважно стежити за системою охолодження;
 • як правило, немає можливості живити зварювальний випрямляч від побутової мережі;
 • ККД нижчий, ніж має зварювальний інвертор;
 • досить складна конструкція.

купити зварювальний апарат

Зварювальний напівавтомат

Зварювальний напівавтомат для роботи вимагає використання спеціального зварювального дроту, а також активний (вуглекислий) або інертний (аргоновий) газ. Зварювальний напівавтомат може використовувати флюсових дріт, що позбавить Вас від потреби подавати газ в робочу зону. Зварювальний напівавтомат позиціонується, як спеціалізована стаціонарна установка, яка має такі головні складові: джерело живлення, пристрій для подачі газу та газовий балон, систему керування, обладнання для подачі дроту, пальник та зварювальний рукав.

купити зварювальний апарат

Зварювальний напівавтомат дає Вам можливість регулювати режими роботи устаткування, застосовуючи певний газ та тип дроту, змінюючи силу струму та швидкість подачі дроту. Купити зварювальний напівавтомат рекомендується в автомайстерню, адже дана зварка чудово впорається зі зварюванням тонких листових металів.

Зварювальний напівавтомат відрізняється широкими можливостями налаштування та регулювання робочого процесу, дає Вам майже повну свободу у виборі зварювальних матеріалів. Так, зварювальний напівавтомат дозволить Вам працювати з алюмінієвими сплавами, легованими сталями, нержавійкою, кольоровими металами, чавуном і так далі.

Зварювальний напівавтомат працює за простим принципом: зварювальний дріт діаметром, як правило, від 0.6 до 1.6 мм, за допомогою спеціального механізму потрапляє в робочу зону, де в середовищі активного газу (якщо це MIG або MAG зварка) він розплавляється та надходить в зварювальну ванну. Застосовуючи флюсових дріт, Ви можете не подавати газ в робочу зону.

купити зварювальний апарат

Зварювальний напівавтомат має такі «плюси»:

 • дуже просто зварює листові метали;
 • шов виходить рівним та якісним, можливо робити довгий шов або проводити точкову зварку;
 • велика продуктивність роботи;
 • можна зварювати найрізноманітніші метали та їх сплави;
 • широкі можливості налаштування та регулювання.

купити зварювальний апарат

Зварювальний напівавтомат також має і свої «мінуси»:

 • зварювальний напівавтомат коштує чимало;
 • вартість витратних матеріалів (особливо газу аргону) чимала;
 • потрібне використання балонів або підключення до особливої мережі, що робить зварювальний напівавтомат майже стаціонарним обладнанням;
 • складно використовувати на вулиці, де необхідно захищати створюване газове середовище від вітру.

купити зварювальний апарат

Зварка: як вибрати модель

Перед тим, як купити зварку, необхідно дізнатися про її основні параметри, серед яких:

 • напруга мережі;
 • напруга холостого ходу;
 • потужність;
 • тривалість роботи;
 • клас захисту;
 • температурні обмеження;
 • наявність можливості працювати від генератора;
 • з якими матеріалами Ви зможете працювати;
 • додаткові можливості.

купити зварювальний інвертор

Зварювальний апарат: напруга

Зварка буває однофазною або трифазною. Для непромислового використання підходить зварювальний апарат на 220 В, універсальна же зварка може працювати як від 220 В, так і від 380 В.

Як правило, зварювальний апарат — це чутливе до перепадів напруги обладнання, яке може перестати зварювати або може взагалі вийти з ладу. Так, зварювальний інвертор обладнаний системою захисту від стрибків напруги, що дозволить Вам використовувати його в мережах, де параметри електропостачання можуть істотно відхилятися від норми. Так, побутовий зварювальний апарат може працювати в діапазоні відхилення напруги від 10 до 15%, професійний зварювальний апарат можуть використовуватися при напрузі від 165 до 270 В. Варто відзначити, що зварювальний інвертор, в залежності від моделі, може працювати навіть при відхиленні від -40% до +15% від норми, яка становить 230 В.

купити зварювальний інвертор

Зварка: напруга холостого ходу

Напруга холостого ходу (НХХ або Uх.х.) — це важливий параметр, який визначає здатність обладнання з самого початку та повторно розпалювати дугу та підтримувати її. Щоб зварювальний апарат створив дугу, необхідна напруга, яке повинна бути від 1.5 до 2.5 раз вища, ніж напруга, необхідна для горіння дуги. Так, дані показники обмежуються 80 В для обладнання, яке працює на змінному струмі та 90 В — для техніки з випрямлячами, яка працює на постійному струмі.

На практиці зварювальний апарат може розпалити дугу навіть при 30 В, адже зварювальний апарат обладнаний різними розумними системами, які полегшують цей процес.

Вважається, що чим більша напруга холостого ходу, тим якіснішим являється зварювальний апарат.

купити зварювальний інвертор

Зварювальний апарат: потужність

Будь-який якісний зварювальний апарат має паспорт, в якому вказана найбільша споживана його джерелом живлення потужність. Цей показник відповідає піковим навантаженням на електромережу та вимірюється в «кВт» або «кВА». Пам'ятайте, що в «кВт» вимірюється активна потужність, в «кВА» — повна (як правило, вона більша з огляду на застосування поправочного коефіцієнта).

Знаючи потужність, Ви можете коректно підключити зварювальний апарат. Також в паспорті може бути вказано значення струму автомата захисту, який повинен бути встановлений в електромережі для нормальної роботи обладнання.

купити зварювальний інвертор

Природно, зварювальний апарат має і реальну потужність, яка визначається силою струму, котрий видає зварка. Даний параметр дає Вам можливість зрозуміти, наскільки товстий метал зможете проварити зварювальний апарат та, відповідно, який найбільший діаметр електрода можна використовувати.

Традиційно, професійний зварювальний апарат може працювати на струмі більше 300 А, побутовий — від 200 до 250 А. Так, теоретично, даний зварювальний апарат може варити метал, товщина якого близько 6 мм із застосуванням електрода діаметром 4 мм. З урахуванням нестабільності параметрів електромережі рекомендуємо купити зварку з запасом по струму.

Пам'ятайте, що чим більший діапазон регулювання струму, тим функціональніший зварювальний апарат. Кращим в цьому плані є зварювальний інвертор, в якому ампераж можна змінювати плавно та який здатний працювати на малих токах.

купити напівавтомат

Зварка: тривалість роботи

Тривалість використання (ТЧ або ТЧР) — це параметр, який визначає час безперервної роботи техніки. Так, коли зварювальний апарат має ТЧ 30%, це означає, що, в теорії, зварювальний апарат вимкнеться (спрацює захист) через 3 хв. безперервної роботи, при цьому продовжити варити Ви можете через 7 хв. За фактом такого практично не буває, адже в процесі робіт виникає необхідність міняти електрод, виконувати перевірку якості шва, видаляти шлак, переміщатися в інше місце і так далі. Даний параметр просто дасть Вам можливість зрозуміти функціональність обладнання.

Пам'ятайте, що тривалість часу роботи безпосередньо залежить від температури та вологості навколишнього повітря.

Також варто відзначити, що ТЧ може збільшуватись зі зменшенням навантаження. Так, для ряду моделей в паспорті вказується тривалість часу роботи для різних струмів.

купити напівавтомат

Зварювальний апарат: клас захисту

Зварювальний апарат, в залежності від моделі, має різний клас захисту — IP.

Як правило, зварювальний апарат має клас захисту від IP21 до IP23. Так, перша цифра вказує, що всередину пристрою не можуть потрапити предмети, товщина або діаметр яких перевищує 12 мм, при цьому сміття та пил можуть проникнути в корпус. Друга цифра — це ступінь захист від вологи: 1 — захист від проникнення вертикально падаючих на корпус крапель води, 3 — захист від попадання в корпус води під кутом 60°.

купити напівавтомат

Зварка: температурні обмеження

Ручна зварка може виконуватися при температурі повітря від -40 до +40°С. Але варто відзначити, що далеко не кожен зварювальний апарат можна запустити навіть при температурі трохи нижче 0°С.

Так, перед тим як купити зварку, радимо звернути увагу на рекомендації конкретного виробника техніки.

купити напівавтомат

Зварювальний апарат: робота від генератора

Можливість працювати від генератора електрики неодмінно стане в нагоді для зварювання в польових умовах, де немає доступу до електромережі або в місцях, де параметри електромережі не дають можливості підтримувати необхідний режим роботи.

Пам'ятайте, що не кожен зварювальний апарат може живитися від побутового генератора з ДВС.

купити електрозварку

Зварка: як варити різні матеріали

Перед тим, як купити зварювальний апарат, зверніть увагу на його можливості. Так, крім простого дугового зварювання, яке позначається ММА, зварювальний апарат, в залежності від моделі, може бути доукомплектований різними пристосуваннями, які дозволять Вам варити кольорові метали, використовувати аргонно-дугову зварка (TIG).

Наприклад, в назві такого багатофункціонального обладнання буде зазначений виробник, модель та позначка MIG / TIG / MMA.

купити електрозварку

Зварювальний апарат: додаткові функції

Сучасна зварка має ряд додаткових опцій, які полегшують роботу з дугою: «Гарячий старт», «Антизалипания електрода», «Форсування дуги», «Розпалювання на підйомі» — все це має зварювальний інвертор.

Також перед тим, як купити зварювальний апарат, зверніть увагу на наявність:

 • системи індикації параметрів;
 • захист від перевантажень;
 • функціональність;
 • широту діапазону регулювань;
 • чіткість та якість маркувань;
 • електричну безпеку;
 • ергономіку;
 • комплект поставки;
 • ремонтопридатність.

 купити електрозварку

Під час роботи обов’язково використовуйте засоби індивідуального захисту!

Показано з 1 по 16 з 44 (всього 3 сторінок)