Прутки присадні

Прутки присадні

Присадний пруток: як вибрати

При аргонодуговому зварюванні від Вас потрібно однією рукою утримувати пальник, переміщаючи його по лінії з'єднання, а в другій утримувати присадний пруток для зварювання, додаючи його матеріал в зварювальну ванну.

Читати далi
Показано з 1 по 12 з 12 (всього 1 сторінок)
У ряді випадків присадні прутки для аргонодугового зварювання не потрібні, наприклад, при зварюванні встик тонкостінного металу. Але коли Вам потрібен посилений шов у формі опуклого валика або Ви варите таврове з'єднання з обраним катетом, присадні прутки для зварювання просто необхідні.

Матеріал, який містить присадний пруток повинен бути подібним за складом з основним зварюваним матеріалом. Тільки в цьому випадку шов вийде міцним та довговічним. Коли присадні прутки для зварювання плавляться, відбувається часткове вигоряння легуючих елементів, що містяться в них. Так, процентний вміст легуючих елементів в пруту  має бути трохи вищим, ніж в металі основи.

Серед часто використовуваних сьогодні металів чорні, алюміній, нержавіючі, мідь та її сплави. Розглянемо кожен з них окремо.

купити присадні прутки для зварювання

Присадні прутки для зварювання: чорні сталі

До чорних відносяться як вуглецеві, так і низьколеговані сталі. Їх зварювання виконується в режимі ММА, але найвищої міцності шва дозволяє домогтися лише зварювання в режимі TIG.

Як Вам відомо, чорні сталі, містять вуглець в кількості:

 • до 0.25% — є добре зварюваними, перед зварюванням їм необхідний попередній короткочасний прогрів до температури від 150 до 200°С в спеціальній електропечі;
 • від 0.25 до 0.45% — є важкозварювальними (обмежено зварюваними), перед зварюванням їм потрібне нагрівання вольфрамовим електродом та термообробка після зварювання;
 • від 0.45% та більше — не використовуються для зварних конструкцій.

Так, всі вищевказані сталі зварюють, застосовуючи присадні прутки для аргонодугового зварювання марки СВ-08Г2С або їх модифікації. Такі присадні прутки для зварювання в своєму складі мають марганець та кремній — спеціальні розкислювачі, які покращують фізичні властивості шва, запобігають розвитку в ньому пористості, появі раковин, допомагають зменшити розбризкування під час зварювання і так далі. Даний присадний пруток застосовується для зварювання відповідальних конструкцій.

Обміднені прутки для аргонодугового зварювання ER 70S-6, є аналогами вищеописаного прутка, не вимагають зачистки перед зварюванням.

Фізичні показники металу шва при зварюванні, в процесі якого використовувалися вищевказані присадні прутки для зварювання:

 • максимальна міцність — 595 МПа;
 • максимальна текучість — 525 МПа;
 • КV — 30°С, 70 Дж;
 • відносне подовження — 26%.

купити присадні прутки для зварювання

Присадні прутки для аргонодугового зварювання: нержавіючі сталі

Сталі із захистом від корозії зварювати складніше, ніж чорні, оскільки нержавійки володіють більш складними фізико-хімічними властивостями.

Наприклад, зварюючи тонкостінну нержавійку, необхідний газовий захист із зворотного боку шва. Оксиди хрому в шві ведуть до появи тріщин.

купити присадні прутки для зварювання

Присадні прутки для аргонодугового зварювання: аустенітні сталі

Аустенітні сталі ( «харчові» нержавійки) типу 08Х18Н10 (AISI 304) і 12Х18Н10Т (AISI 321) варять, використовуючи присадний пруток марки ER-308, який має аналоги — СВ -01Х19Н9, СВ-06Х19Н9Т, СВ-04Х19Н9. Присадні прутки для аргонодугового зварювання ER-308 мають подібний до «сталевого» хімічний склад, завдяки чому шву не страшні кислотні та інші агресивні середовища. Присадні прутки для зварювання марки ER-308 відрізняються малим вмістом вуглецю, завдяки чому знижується ризик розвитку міжкристалітної корозії (коли корозія розвивається по межах зерен металу). Також даний присадний пруток містить марганець та кремній, завдяки яким формування та кристалізація зварювальної ванни відбувається правильно.

Присадний пруток ER-308 має такі фізичні властивості:

 • максимальна міцність — 600 MПa;
 • максимальна текучість — 390 MПa;
 • ударна в'язкість — J120;
 • відносне подовження — 42%.

купити присадні прутки для зварювання

Присадний пруток: хром-нікель-молібденові сталі

Хром-нікель-молібденові сталі типу 03Х17Н14М2, 10Х17Н13М3Т, 08Х16Н13М2В, 15Х14Н14М2ВФБГ частіше використовуються в промисловості. Сталі леговані молібденом, тому є стійкими до ще більш агресивних кислотних середовищ, наприклад, ортофосфорної та сірчаної кислоти.

Молібден запобігає корозії, утворенню тріщин, підвищує температуру, при якій можуть використовуватися механізми та конструкції, збільшує ударну в'язкість при дуже високих температурах.

Присадні прутки для зварювання таких сталей — це ER-316 (аналогом є СВ-04Х19Н11М3).

Присадний пруток ER-316 має такі фізичні властивості:

 • максимальна міцність — 630 МПа;
 • максимальна текучість — 480 МПа;
 • відносне подовження — 33%;
 • КV — -196°С 110 Дж, -110°С 150 Дж, +20°С 175 Дж.

купити присадні прутки для зварювання

Присадні прутки для зварювання: алюміній

Зварювання алюмінію є досить складним процесом. Як показує практика найчастіше доводиться зварювати деформовані добре зварювані алюмінієво-магнієві (АМг) та алюмінієво-марганцеві сплави (АМц), що не зміцнюються за допомогою термічної обробки. В даному випадку присадні прутки для аргонодугового зварювання — це ER-5356 та їх аналоги СВ-АМг5. Даний присадний пруток відмінно підходить за складом до таких марок вищевказаних сплавів, як АМг3, АМг5 та АМг6.

Присадний пруток ER-5356 має такі фізичні властивості:

 • максимальна міцність — 265 МПа;
 • максимальна текучість — 120 МПа;
 • відносне подовження — 26%.

Також часто доводиться зварювати алюмінієві ливарні леговані кремнієм або кремнієм з марганцем сплави, серед яких АЛ9 (АК7Ч), АЛ10, АД35 та інші. Такі матеріали найчастіше застосовують в вузлах та конструкціях, які повинні мало важити та мати високу міцність. Так, всі перераховані вище сплави проходять процес зміцнення за допомогою термообробки. В даному випадку присадні прутки для зварювання — це ER-4043 (AlSi5) або його аналог СВ-АК5.

Присадний пруток ER-443 має такі фізичні властивості:

 • максимальна міцність — 65 МПа;
 • максимальна текучість — 55 МПа;
 • відносне подовження — 18%.

Пам'ятайте, що поверхня алюмінію покрита оксидною тугоплавкой плівкою Аl2O3, яка має дуже високу температуру плавлення (від 2000 до 2700°С), ща більша за температуру плавлення алюмінію (від 600 до 650°С). Плівку треба видалити, адже в іншому випадку Ви пропалите метал.

Перший метод видалення плівки — зварювання з використанням змінного струму, другий — застосування спеціального пелюсткового круга, яким можна швидко зачистити метал.

Також для зварювання застосовуйте тільки високочистий аргон, в якому вміст домішок є мінімальним.

Алюміній відрізняється високими показниками тепловіддачі та електропровідності, тому Вам потрібен зварювальний апарат великої потужності та попередній нагрів зварюваного матеріалу в електропечі.

купити присадні прутки для аргонодугового зварювання

Присадні прутки для аргонодугового зварювання: мідь

Мідь, як і алюміній, відрізняється високими показниками електропровідності та теплопровідності, тому для зварювання необхідні високі струми. Мідь швидко розчиняє в собі кисень, утворюючи водень та закис міді. Так, навіть не дивлячись на захист аргоном, мідь в гарячому стані може бути ламкою, на ній можуть утворюватися гарячі тріщини.

Під час зварювання міді також рекомендується користуватися азотно-дуговим зварюванням. Азот забезпечить більш глибоке проплавлення та кращий захист зварювальної ванни при однаковому струмі.

Для відводу зайвих газів з розплавленої міді необхідні розкислювачі. З цієї причини не радимо застосовувати в якості присадки для зварювання міді чисту мідь. Необхідно використовувати присадні прутки для зварювання з легуючими елементами. Наприклад, присадні прутки для аргонодугового зварювання марки CuSi3 або аналоги — CuSi3Mn1, ESAB OK Tigrod 19.30, БрКМц3-1, які містять 1.1% марганцю та 3.4% кремнію. Дані елементи зв'язують кисень, виводячи його з розплаву.

Присадний пруток CuSi3 має такі фізичні властивості:

 • максимальна міцність — від 330 до 370 МПа.

Для задовільного результату зварювання Ви можете користуватися проволокою з мідного дроту або кабелю, попередньо знявши ізоляцію.

Також рекомендується користуватися газовими лінзами або спеціальними соплами з більш широким каналом.

Дуже добре, коли зварювальний інвертор підтримує імпульсне зварювання. Так, струм імпульсу ставлять такий, щоб присадні прутки для зварювання розплавлялись, а час між імпульсами ставлять більшим, при цьому мідь буде встигати остигати.

купити присадні прутки для аргонодугового зварювання

Присадний пруток: бронза

Під час пайки бронзи в якості припою, як правило, застосовують мідь або латунь з тетраборатом натрію («бурою»), який є флюсом. При зварюванні в середовищі аргону кременистих або олов’янистих бронз використовуйте присадні прутки для аргонодугового зварювання марки CuSi3 або аналог — CuSi3Mn1.

Присадні прутки для аргонодугового зварювання CuSi3Mn1 також використовуються для зварювання безолов'яної бронзи з використанням постійного струму. Для зварювання же алюмінієвої бронзи БрАЖМц10-3-1.5 слід використовувати присадні прутки для зварювання марки Бр АМц та змінний струм.

Пам'ятайте, під час нагрівання олов’янистой бронзи до 550°С виплавляється олово, яке є легкоплавким. Це призводить до утворення різних дефектів.

купити присадні прутки для аргонодугового зварювання

Присадні прутки для зварювання: магній

Магній є металом біло-сріблясто кольору, використовується в сплавах, які популярні в авіаційній та автомобільній промисловості, при виробництві побутової техніки, пневматичного інструменту, електроінструменту і так далі.

Магній має порівняно малу температуру плавлення — від 600 до 650°С, відрізняється тугоплавким оксидом MgO, температура плавлення якого 2800°С.

Перед зварюванням елементи та присадні прутки для зварювання готуються з використанням хімічного травлення.

Зварюють магній короткою дугою на змінному струмі. Розплавлений магній дуже текучий, ось чому з метою формування на шві зворотного валика застосовуються сталеві підкладки з канавкою.

Магнієві присадні прутки для аргонодугового зварювання є досить рідкісними та дорогими. Пам'ятайте, що присадні прутки для аргонодугового зварювання алюмінію не підходять для зварювання магнію. Але Ви можете замінити дані присадні прутки для зварювання звичайним магнієвим анодом для нагрівача води, який потрібно розпиляти на «локшину» та зачистити.

купити присадні прутки для аргонодугового зварювання