Карбід

Карбід

Карбід кальцію: як вибрати

Карбід кальцію (CaC2 або просто карбід) — це один із символів нашого дитинства, який використовується в газовій зварці, адже здатний забезпечити виділення великої кількості ацетилену — горючого газу.

Читати далi
Показано з 1 по 2 з 2 (всього 1 сторінок)

Якщо занурити карбід у воду, він починає виділяти ацетилен, який горить в суміші з киснем. Так, ацетилен горить при температурі 3150°C, яка більша за температуру плавлення більшості сплавів та металів.

Карбід кальцію дозволить Вам зварювати звичайну та нержавіючу сталі, різні кольорові метали, для зварювання яких електродуговою зваркою Вам знадобляться особливі електроди та присадні прутки. Також карбід дозволить Вам різати різні метали, наприклад, товстостінні листи та фасонний прокат, який дуже складно або просто неможливо порізати звичайної болгаркою.

Якщо помістити карбід кальцію в воду, крім газу утворюється гашене вапно. Так, реакція 1 кг карбіду з 0.56 л води веде до виділення 372 л ацетилену та утворення 1.16 кг вапна.

У теорії, карбід розводять водою 2:1, але на практиці карбід кальцію в кількості 1 кг заливають водою в кількості від 2 до 4 л. Це дозволяє запобігти вибуху.

кальцій карбід

Карбід: як виготовляється

Карбід кальцію виготовляється в спеціальних електричних печах за допомогою прожарювання (сплаву) суміші негашеного вапна (оксиду кальцію) та коксу при температурах від 1900 до 2300°C. Варто відзначити, що неприємний різкий запах ацетилену викликаний наявністю в карбідній суміші домішок сульфатів кальцію та фосфідів.

Карбід кальцію виготовляється в декілька етапів:

 • виконується випал вапняку;
 • з коксу та вапна роблять шихту — порошкоподібну суміш;
 • суміш прожарюють в електричній дуговій печі до моменту, поки вона не стане розплавом;
 • створені таким чином великі шматки карбіду дроблять для отримання необхідної фракції.

Як правило, щільність отриманої речовини дорівнює 2.2 г/см3. Колір, який отримає карбід кальцію, може відрізнятися. Все залежить від вмісту домішок: від темно-сірого до темно-коричневого.

В результаті карбід кальцію складається з 75-78% CaC2, все інше — це вапно з домішками. Карбід може бути таких фракцій: 2 х 8, 8 х 15, 15 х 25, 25 х 80 мм. Варто відзначити, що чим більша фракція, тим більше виділяється ацетилену, але час реакції також буде збільшений. Так, карбід кальцію в гранулах 8 х 15 та 15 х 25 мм буде розкладатися від 5 до 6 хв., 25 х 80 мм — більше 10 хв.

кальцій карбід

Карбід кальцію: використання

Карбід кальцію зберігається в особливих сталевих ємностях об’ємом 100 або 130 л. Ємності відкриваються лише далеко від джерел іскор та вогню за допомогою дерев'яного молотка та латунного зубила. Невитрачений карбід закривається в ємності водонепроникною кришкою.

Ацетилен, необхідний для зварювання, виробляється в спеціальному мобільному або стаціонарному генераторі, який, в залежності від моделі, може мати різний об’єм. В середньому, об’єм ацетиленових генераторів — від 2 до 5 кг карбіду та, відповідно, від 5 до 15 л води. Вихід ацетилену прийнято вважати меншим теоретичного: від 260 до 280 л з 1 кг CaC2.

кальцій карбід

Принцип застосування ацетилену для зварювання наступний:

 • ацетилен за допомогою відбірника по шлангу надходить в газовий пальник, який повинен бути розташований на відстані 10 м від генератора;
 • створене гашене вапно (до 1.2 кг з 1 кг карбіду кальцію) видаляється з генератора за допомогою спеціального бункера.

Ацетиленовий генератор важить від 15 до 20 кг та є істотно більш легким, ніж газовий балон для ацетилену.

Переміщаючи сухий карбід кальцію, Вам потрібно беззаперечно дотримуватися деяких простих правил — уникати попадання пилу від речовини в очі та на шкіру, вологи — на речовину.

кальцій карбід

Карбід: техніка безпеки

Карбід для зварювання — це вибухонебезпечна речовина! Так, обов'язково дотримуйтеся техніки безпеки при роботі з цією речовиною:

 • ацетилен — це легкозаймистий газ, а сухий карбід кальцію вибухонебезпечний, ось чому на місці виконання робіт не повинно бути відкритого вогню (в тому числі сигарет та запальничок);
 • заборонена робота з карбідом в гранулах з фракцією менше 2 мм та карбідним пилом, адже вони швидко розчиняються та миттєво виділяється багато газу, що призводить до різкого стрибка тиску в генераторі (може трапитися вибух);
 • забороняється проводити на місці зварювання роботи з використанням болгарки або електричної зварки;
 • карбід кальцію повинен зберігатися в герметичному сухому місці, біля якого немає труб каналізації, водопроводу, газового обладнання;
 • карбідний пил призводить до подразнення очей, шкіри та всіх слизових оболонок, тому обов'язково користуйтеся засобами індивідуального захисту — респіраторами, окулярами та рукавицями;

кальцій карбід

 • якщо речовина потрапила в очі або на шкіру, необхідно швидко змити її великою кількістю теплої води;
 • якщо Ви працюєте в майстерні, розміщуйте зварювальне обладнання в різних частинах приміщення, переконайтеся, що приміщення добре вентилюється;
 • заборонено ставити ацетиленовий генератор в житлових будинках та підвалах;
 • до запуску генератора огляньте його на предмет відсутності вм'ятин та тріщин;
 • при роботі генератор повинен завжди знаходиться у вертикальному положенні, манометр повинен працювати правильно та бути добре видимим зварювальникам;
 • після роботи залишки розчину або вапно з генератора необхідно утилізувати;
 • заборонено повторне застосування мокрих шматків карбіду;
 • забороняється розкривати генератор, що знаходиться під тиском;
 • ацетиленові балони необхідно транспортувати та зберігати з одягненими на клапани захисними ковпаками.