Свердла, бури

Свердла, бури

Свердло та бур: як вибрати

Свердло та бур є ріжучими інструментами, які необхідні для створення поглиблень, отворів, які будуть мати циліндричну форму. Розхідники використовуються на дрилях, перфораторах, шуруповертах. Спочатку здається, що свердло та бур не розрізняються, насправді ж це не так.

купити свердло

Завдяки даним ріжучим інструментам Ви можете створювати отвори та поглиблення в:

 • деревині та матеріалах на її основі (ОСБ, ДСП, ДВП, МДФ, фанері і так далі);
 • металах та сталях;
 • пластиці;
 • оргсклі;
 • камені, бетоні, цеглі;
 • кераміці, граніті, мармурі і так далі.

Бур відрізняється від свердла тим, що перший розхідник застосовується для обробки не амортизуючих дуже твердих матеріалів типу каменю, бетону і так далі. Другий розхідник рекомендується використовувати для обробки більш пружних та м'яких матеріалів типу деревини, пластика і так далі. Метал та сталь хоча і міцні, але пружні, тому для їх обробки також застосовується свердло.

Але як вибрати та купити свердло, купити бур? Про це далі.

купити свердло

Свердло по металу: типи

Свердло по металу — це розхідник, який використовується в побуті, майстернях, на підприємствах, виробництвах, в сервісах і так далі.

Свердло по металу може бути спіральним, зі змінними пластинами (СМП, плоске, перове), центрувальним, конусним та ступінчастим конусним.

купити свердло

Спіральне свердло по металу

Спіральне свердло по металу може мати циліндричний або конічний (конус Морзе) хвостовик.

Таке свердло по металу найбільш поширене завдяки таким особливостям:

 • стружка відводиться швидко завдяки гвинтовим каналам;
 • універсальність;
 • можна багато разів переточувати;
 • висока точність роботи.

купити свердло

Спіральне свердло по металу з циліндричним хвостовиком застосовується на ручному інструменті, рідше в верстатах, кріпиться за допомогою затискного патрона.

купити свердло

Залежно від довжини робочої частини свердло по металу з циліндричним хвостовиком буває коротким, середнім або довгим.

купити свердло

Свердло по металу з конічним хвостовиком (конусом Морзе) застосовуються на верстатах різних типів, відрізняється високоточною центровкою, збільшеною площею контакту (надійне кріплення).

купити свердло

Кріпиться свердло по металу з конусом Морзе в однойменному кріпленні — конусі Морзе. Свердло по металу з конічним хвостовиком буває середнім, довгим або подовженим.

купити свердло

Свердло по металу зі змінними пластинами (СМП, плоске, перове)

Свердло по металу зі змінними пластинами, як зрозуміло з назви, має змінні ріжучі частини, що затискаються в державці або бортштанзі.

купити свердло

Свердло по металу зі змінними пластинами досить популярне зважаючи на значне спрощення роботи майстра (розхідник його не потрібно переточувати та ставити на інструмент заново). Так, розхідник в основному використовується при масовому виготовленні певної продукції.

купити свердло

Центрувальне свердло по металу

Центрувальне свердло по металу використовується для створення центрових повністю перпендикулярних отворів без накопичення неточностей, які часто виникають при використанні інших розхідників. Центрувальне свердло по металу — це професійний металорізальний інструмент, застосовуваний, як правило, на середніх та великих підприємствах, де випускаються тільки високоякісні вироби.

купити свердло

Центрувальне свердло по металу може бути таких типів:

 • А — для створення отворів з кутом 60° без створення запобіжного конуса;
 • В — для створення отворів з кутом 60° зі створенням запобіжного конуса в 120°;
 • С — для створення отворів з кутом 75° без створення запобіжного конуса;
 • R — для створення отворів з дугоподібною (ріжуча кромка у них радіусна) утворюючою.

купити свердло

Конусне свердло по металу, ступінчате конусне свердло по металу

Конусне свердло по металу використовується для обробки листових металів та сталей товщиною не більше 6 мм. Варто відзначити, що, використовуючи для цієї мети спіральне свердло по металу, якість отвору буде істотно гірша з огляду на проблеми з центруванням: неможливо досягти такої чистоти та точності геометрії отвору.

свердло ціна

Конусне свердло по металу дуже популярно в побуті та ряді галузей завдяки таким особливостям:

 • швидкість проходження металів висока;
 • довговічність та надійність;
 • не потрібно міняти розхідник, якщо потрібно отримати отвір більшого діаметра;
 • кромки отворів завжди чисті та рівні.

свердло ціна

Свердло по металу: тип та кут заточування

Будь-яке свердло по металу має свій кут заточування, який впливає на стійкість розхідника до зносу під час обробки певного металу, на максимальну швидкість проходження.

Типів заточок багато, але найбільш популярною є одинарна заточка Н: сформовані 2 кромки для різання та 1 поперечна, кут заточки складає від 118 до 120°. Така заточка застосовується для розхідників спірального типу з діаметром не більше 12 мм.

свердло ціна

Є такі типи заточування:

 • НП (одинарне, перемичка підточена) — довжина поперечної кромки зменшена для зниження навантаження;
 • НПЛ (одинарне, стрічка та перемичка підточені) — ширина ріжучої області зменшена для зниження сили тертя, сформований додатковий задній кут для полегшення обробки;
 • ДП (подвійне, перемичка підточена) — сформовані 1 поперечна та 4 ріжучі кромки;
 • ДПЛ (подвійне, стрічка та перемичка підточені) — сформовані 4 ріжучі кромки, поліпшений відвід тепла з зони роботи.

свердло ціна

Такі типи заточування може мати свердло по металу з діаметром не більше 80 мм.

Пам'ятайте, що неправильно обраний кут заточування приводить до підвищення навантаження на розхідник і погіршує якість отвору!

свердло ціна

Свердло по металу: маркування

Свердло по металу, як правило, виготовляється з швидкорізальної сталі, тому першою в позначенні є буква «Р» (швидкоріжуча сталь). Цифра, яка йде після літери, вказує на масову частку вольфраму. Решта ж букв та цифр позначають наявності та масові частки молібдену, кобальту, ванадію (М, К, В). Варто відзначити, що хром не маркується, адже практично завжди міститься в кількості 4%.

Найчастіше свердло для металу виготовляється з таких швидкорізальних сталей, як P18, Р6М5К5, Р6М5.

свердло ціна

Зарубіжна швидкоріжуча сталь маркується HSS та має такі типи:

 • HSS або HSS-R — свердло по металу пройшло роликову та термічну прокатну обробку, володіє найменшим ресурсом;
 • HSS-G — свердло по металу має ріжучу частину, яка відшліфована за допомогою CBN (знижене биття, підвищена стійкість), поширений розхідник;
 • HSS-E — свердло по металу з додаванням кобальту (наприклад, HSS Co 5, HSS Co 8), застосовується для обробки складних, в'язких металів;
 • HSS-G TiN — свердло по металу має поверхню, яка покрита нітридом титану (золотиста поверхня), поверхнева міцність збільшена до 2300 HV, термостійкість підвищена до 600°С;
 • HSS-G TiAlN — свердло по металу з напиленням Ti-Al-N (чорно-металевий відтінок), поверхнева міцність збільшена до 3300 HV, термостійкість підвищена до 900°С;
 • НSS-E VAP — свердло для металу пройшло процес «випарювання» оксидного неметалевого шару, налипання стружки зменшено, адгезія мастильно-охолоджувальної рідини до свердла підвищена.

свердло ціна

Свердло по дереву: типи

Свердло по дереву — це розхідник, який застосовується в побуті, на підприємствах, в майстернях, на виробництвах і так далі.

Свердло по дереву може бути перовим, спіральним двохстрічковим, спіральним однострічковим або розсувним (центробур).

Відмінна риса, якою володіє будь-яке свердло по дереву — це направляючий шип, який дозволяє точно встановить свердло по дереву в позначку до початку обробки. Оскільки деревина м'якша, ніж метал, попередня напрямна обробка не потрібна.

свердло ціна

Перове свердло по дереву («перо»)

Перове свердло по дереву являє собою кінцеву плоску фрезу з ріжучими горизонтальними кромками, направляючим шипом та прямою штангою шестигранного типу.

Перове свердло по дереву може мати діаметр від 12 до 38 мм при довжині не більше 250 мм. Дане свердло по дереву використовується для створення некрізних та наскрізних отворів, глибина яких не більша 60 мм.

Зверніть увагу що перове свердло по дереву схильне до заклинювання при перекосі під час обробки матеріалу на високих обертах та не відводить стружку. Варто відзначити, що це свердло по дереву відмінно тримається в патроні.

свердло ціна

Спіральне двохстрічкове свердло по дереву

Спіральне двохстрічкове свердло по дереву має штангу спірального типу з ріжучої кромкою по спіралі та направляючим шипом. Хвостовик у розхідника круглий.

Спіральне двохстрічкове свердло по дереву може мати діаметр від 3 до 12 мм при довжині не більше 800 мм. Таке свердло по дереву застосовується для створення отворів невеликого діаметра на меблевих виробництвах, при будівництві. Оптимальна глибина обробки складає від 50 до 100 мм.

Пам’ятайте, що таке свердло по дереву погано відводить стружку, тому необхідно декілька занурень.

свердло ціна

Спіральне однострічкове свердло по дереву (бур по дереву)

Спіральне однострічкове свердло по дереву має спіраль гвинтового типу з 1 ріжучою горизонтальної кромкою та направляючий шип. Є великі канавки, через які відводиться стружка. Хвостовик розхідника — шестигранний.

Спіральне однострічкове свердло по дереву може мати діаметр від 6до 40 мм при довжині не більше 1200 мм. Це свердло по дереву використовується для створення наскрізних отворів великої глибини, наприклад, для з'єднання бруса та колод при кладці стін.

Зверніть увагу, що швидкість обробки матеріалу не повинна бути більшою ніж 800 об/хв (для розхідника діаметром 30 мм).

свердло ціна

Розсувне свердло по дереву (центробур)

Розсувне свердло по дереву (центробур) має штангу зі змінною формою перетину (кінець плоский, середина кругла), хвостовик шестигранний. Таке розсувне свердло по дереву обладнано спеціальним кріпленням для монтажу рухомого ножа, висунутого під потрібний діаметр — від 15 до 40 мм. Розсувне свердло по дереву (центробур) застосовується для створення отворів малої глибини (до 30 мм).

Зверніть увагу, що розсувне свердло по дереву має порівняно невеликий ресурс роботи, оскільки забезпечено рухомими елементами, не ремонтується. Так, центробур застосовується при періодичних допоміжних обробках. Також пам'ятайте, що розсувне свердло по дереву може заклинювати під час обробки на високих обертах.

свердло ціна

Свердло по дереву: вибір

З викладеного вище видно, що найбільший спектр робіт дозволить виконати свердло по дереву перового та розсувного типу. Але вони мають обмеженнями по найменшому діаметру — не бувають меншими 10 мм.

Перове свердло по дереву незамінне при будівництві для створення великої кількості наскрізних отворів з діаметрами від 20 до 40 мм на малу глибину. До того ж перове свердло по дереву легко заточувати напилком або КШМ.

свердло ціна

Центробур — це відмінний запасний варіант, а також можливість не міняти розхідник при необхідності змінити діаметр одержуваних отворів.

Для невеликих та середніх за діаметром отворів від 4 до 25 мм в міцній деревині підійде спіральне свердло по дереву. Воно також незамінне при обробці за допомогою ручного інструменту.

Спіральне однострічкове свердло по дереву (бур по дереву), як правило, застосовується професіоналами при будівництві та ремонті. Для використання такого розхідника мінімальна потужність електроінструменту повинна бути від 1300 Вт.

свердло ціна

Бур по бетону (свердло по бетону): типи

Бур по бетону (свердло по бетону) має хвостовик SDS, який, в свою чергу, забезпечений спеціальними канавками. Так, обертання та ударна вібрація передаються на бур по бетону ефективніше, також підтримується співвісність розхідника з провідним шпинделем.

Бур по бетону може мати 1 з 5 типів хвостовиків SDS, але найбільш поширеними є тільки 2: SDS-Plus та SDS-Max, які відрізняються кількістю канавок та габаритами. Так, бур по бетону SDS-Plus має 4 канавки, а бур по бетону SDS-Max — 5. Також свердло по бетону SDS-Plus приблизно в 2 рази тонше, ніж свердло по бетону SDS-Max. Хвостовик SDS-Max має бур по бетону та коронка, які можуть мати діаметр від 20 мм. Бур по бетону SDS-Plus застосовується для створення отворів, діаметр яких не більший 26 мм.

купити бур

Свердло по бетону: типи ріжучої головки

Головна якість, за якою вибирається бур по бетону і яка впливає на швидкість та якість обробки матеріалу — це міцність та тип твердосплавного наконечника (ріжучої головки).

Так, дрібні і деякі великі розхідники забезпечені наконечником у формі лопати з 2 однаковими кромками, які заточені під тупим кутом. Такий бур по бетону створює отвори, які мають великий розкид по номінальному діаметру, при цьому сам бур по бетону перегрівається, тому не підходить для обробки високоміцного та важкого каменю і бетону.

купити бур

Також бур по бетону може мати чотиригранний або шестигранний наконечник. Наконечники такого типу складаються з ряду дрібних твердосплавних напайок, кути заточування та розташування яких підібрані так, щоб ударне навантаження рівномірно розходилося по всьому діаметру отвору. Такий бур по бетону використовується для обробки армованого бетону, адже не надто сильно розбиває отвір та може перетирати сталеві прути.

Варто відзначити, що багатогранні наконечники заточуються по-різному: можуть мати ступінчасту або хвилясту форму. Хвилястий бур по бетону дробить в пил практично будь-який матеріал.

купити бур

Бур по бетону: канавки та робоча частина

Найбільша глибина створюваних отворів залежить від форми робочої частини розхідника. За формою робочої частини бур по бетону може бути шнековим, з великою глибиною канавок та частим кроком спіралі або з невеликою глибиною канавок та невеликим нахилом канавок.

Шнековий бур по бетону дуже популярний, має середні нахил та глибину відвідних канавок, за рахунок чого відмінно відводить шлам. Але на високих швидкостях обробки бур по бетону не справляється з відведенням пилу, тому перегрівається і Вам необхідно вручну підчищати створювані отвори.

купити бур

Бур по бетону з великою глибиною канавок та частим кроком спіралі використовується для створення отворів в штукатурках та стінах з цегли, не підходить для обробки міцного бетону. Шлам відводиться з отвору відмінно: швидко та майже повністю. Варто відзначити, що товстий, діаметром від 14 мм, бур по бетону вже дозволиють обробляти міцні матеріали.

Бур по бетону з невеликою глибиною канавок та невеликим нахилом канавок буває малої та середньої довжини, застосовується для створення великої кількості отворів невеликого розміру. Шлам відводиться з отвору відмінно: швидко та майже повністю.

купити бур

Свердло по бетону: типорозміри

Бур по бетону SDS-Plus має 4 значення діаметрів — від 6 до 26 мм, але є і свердло по бетону з діаметром 4 та 5 мм.

 • діаметр 6 та 8 мм — довжина від 40 до 180 мм;
 • діаметр від 10 до 16 мм — довжина від 120 до 300 мм;
 • діаметр від 18 до 26 мм — довжина від 240 до 1000 мм.

купити бур

Бур по бетону 12 мм та менше застосовується для створення отворів під кріплення, прохідних отворів для проведення комунікацій.

Бур по бетону SDS-Max використовується для глибокого буріння та має діаметр від 12 до 50 мм при довжині від 600 до 1000 мм. Є і більш довгий бур по бетону та подовжувачі, які чудово підійдуть для створення технічних каналів в моноліті.

Пам'ятайте, що бур по бетону SDS-Max — це професійний розхідник, який не варто використовувати з перехідником на побутовому перфораторі, адже необхідної потужності Ви не доб'єтеся.