Ланцюгова пила: як вибрати
Для будь-якого роду діяльності Ви неодмінно зможете знайти зручний відповідний інструмент. Так, якщо мова йде про обробку деревини, то серед провідних інструментів, природно, знаходиться ланцюгова пила. Техніка використовується в різних областях: від простого розпилу поваленого дерева до фігурного випилювання отворів та чаш. Ланцюгова пила, будь то бензопила (мотопила), електропила ланцюгова або акумуляторна ланцюгова пила дозволить Вам швидко заготовити дрова на зиму, в камін або піч, вчасно виконати різні будівельні роботи.
Сьогодні вибрати та купити ланцюгову пилу не так вже й просто, адже магазини надають просто величезний асортимент такої продукції самих різних типів. Ми допоможемо Вам в цьому.
Ланцюгова пила: конструкція та принцип роботи
Ланцюгова пила — це електричний (електропила ланцюгова, акумуляторна ланцюгова пила) або бензиновий (бензопила, мотопила) інструмент, основним елементом якого є замкнутий в кільце ланцюг (пильний елемент). Після запуску двигуна та декількох простих маніпуляцій ланцюг почне рух уздовж направляючої шини, зрізуючи при цьому шари деревини.
Сьогодні можна купити ланцюгову пилу різних типів:
- ручну;
- мережеву (електропила ланцюгова);
- акумуляторну (акумуляторна ланцюгова пила);
- бензинову (мотопила, бензопила).
Залежно від джерела живлення, ланцюгова пила буде мати різну конструкцію. Так, бензопила (мотопила) обладнана баком для палива (4-такна мотопила) або паливної суміші (2-тактна мотопила), а електропила ланцюгова пила не має даної складової. Зате електропила ланцюгова обладнана мережевим кабелем. Акумуляторна ланцюгова пила обладнана АКБ, якої не мають як мотопила, так і електропила ланцюгова.
В залежносты від положення двигуна в корпусі, обладнання може бути поперечного або поздовжнього виконання:
- ланцюгова пила, у якій мотор розташований уздовж корпусу, вважається більш зручною для підрізування гілок на дереві, в місцях з утрудненим доступом і так далі, ланцюгова пила такого типу маневрена, дозволяє безпечно та легко пиляти деревину під різними кутами;
- ланцюгова пила, у якій мотор розташований поперек корпусу, відмінно підходить для обробки колод, адже обладнання вельми легке (створює невелике навантаження на спину) та потужне (дозволить швидко впоратись з наміченою роботою).
Сьогодні будь-яка пила обладнана захисним екраном, що знаходяться перед рукояткою, сама ж рукоять покрита нековзним матеріалом для надійного зручного захвату інструменту.
Ланцюгова пила: типи
Як згадувалося вище, обладнання може бути ручним (механічним), мережевим, акумуляторним або бензиновим.
Механічна ланцюгова пила
Механічна пилка напевно відома всім — це ножівка типу «Дружба». Для роботи потрібно прикласти масу зусиль. До того ж такий інструмент не дозволить Вам якісно та швидко виконати намічену роботу. Це, скоріше, похідний, туристичний варіант.
Електропила ланцюгова
Електропила ланцюгова обладнана електричним двигуном, який і приводить в рух пильний елемент. Електропила ланцюгова працює від мережі, підключаючись до неї за допомогою кабелю.
Електропила ланцюгова є екологічно безпечним обладнанням, оскільки не виробляє продуктів процесу горіння. Так, обладнання може використовуватися навіть в закритому приміщенні без вентиляції: в цеху, гаражі, споруджуваних об'єктах і так далі. Також електропила ланцюгова виробляє менше шуму, ніж мотопила.
Серед недоліків: практично все таке обладнання є дуже малопотужним, тому не застосовується для промислового пиляння, а роботи повинні виконуватися порівняно близько від електромережі навіть з використанням подовжувача.
Акумуляторна ланцюгова пила
Акумуляторна ланцюгова пила працює від батареї (АКБ), що істотно розширює її можливості в порівнянні з електропилою ланцюговою. Акумуляторна ланцюгова пила є чудовим варіантом для робіт біля приватних будинків, на дачах, в гаражах, садах і так далі.
Бензопила (мотопила)
Бензопила є найбільш потужним обладнанням. Мотопила працює на бензиновому двигуні внутрішнього згоряння, який приводить пильний елемент в рух за допомогою системи передач. Бензопила обладнана відцентровим зчепленням, за рахунок якого пильний елемент залишається нерухомим на холостих обертах. Додатково, на випадок форс-мажору мотопила має систему миттєвої зупинки пильного елемента.
З недоліків, які, природно, також має бензопила — сильний шум під час роботи. Зате мотопила має найвищу продуктивність та відрізняється максимальною універсальністю як в побуті, так і в лісі, на будівництві.
Рекомендується вибрати та купити ланцюгову пилу, відштовхуючись від завдань, які виконуватиме обладнання та місця його використання. Адже рідке пиляння невеликих гілок в присадибному саду та тривала валка багаторічних дерев у лісі — це кардинально різні речі.
Ланцюгова пила: використання
Для використання в домашніх умовах, де Вам просто не потрібні велика потужність та можливість працювати тривалий час, ідеально підходить електропила ланцюгова або акумуляторна ланцюгова пила потужністю до 2.5 кВт. Також підійде і мотопила, але з невеликим об'ємом мотора — до 55 см3. Як правило, як електропила ланцюгова, так і акумуляторна ланцюгова пила «побутового» типу обладнані пильними елементами низького профілю, завдяки чому відрізняються високою плавністю ходу.
Напівпрофесійна електропила ланцюгова або акумуляторна ланцюгова пила має потужність від 2.5 до 4 кВт, бензопила має об'єм мотора від 55 до 70 см3. Таке обладнання застосовується для вирішення більш важких завдань, є більш універсальним, але не застосовується для щоденного тривалого розпилу деревини.
Професійна мотопила має об'єм двигуна 70 см3 і потужність вище 5.4 к.с., обладнана пильним елементом повного профілю для забезпечення максимальної продуктивності. Тільки бензопила може пиляти без перерв годинами та протягом кожного дня. Професійна бензопила виготовляється з найнадійніших та довговічних матеріалів і відрізняється високим моторесурсом — до 2500 мотогодин. Професійна мотопила може використовуватися в будь-яких областях, але в основному вона застосовується в лісовому господарстві та під час промислової заготівлі деревини.
Ланцюгова пила: особливості вибору ланцюгової пили
Устаткування підбирається з урахуванням наступних критеріїв:
- потужність — вище ми згадували яке обладнання та для яких робіт підходить, але необхідно додати, що краще купити ланцюгову пилу з запасом по потужності. Оптимальною для будинку вважається електропила ланцюгова, акумуляторна ланцюгова пила або бензопила з потужністю двигуна близько 2 кВт (2.7 к.с.);
- орієнтація мотора — як згадувалося вище, поперечна ланцюгова пила ідеальна для пиляння колод, поздовжня — для робіт в місцях з утрудненим доступом. Варто додати, що «поперечники» вважаються більш надійними та довговічними в силу простої конструкції, «поздовжники» ж вважаються більш витривалими;
- довжина шини — чим довша шина, тим більшого діаметру колоди зможе пиляти ланцюгова пила. Оптимальною для вирішення господарських завдань вважається довжина шини від 300 до 400 мм;
- система натягу ланцюга — стандартна система натягу ланцюга є натяжним гвинтом, який необхідно вкручувати та викручувати, послаблюючи або збільшуючи натяг; але є і безінструментальна система натягу — спеціальний круглий регулятор;
- крок ланцюга — даний параметр дасть Вам уявлення про якість пиляння та продуктивність, адже чим більше його значення (чим ширше крок), тим вища продуктивність роботи, але «грубіша» якість пиляння;
- ланцюгове гальмо — це система, яка миттєво зупиняє обертання ланцюга;
- захист від перегріву — спеціальне термореле захищає обладнання від перегріву;
- блокіратор включення — це спеціальна кнопка, яка натискається одночасно з кнопкою запуску, попереджує випадковий старт;
- плавний пуск — система дозволяє розганятися пильному полотну плавно, що попереджує різкий ривок при запуску;
- ємність бака для пального та мастила — як 4 тактна мотопила, так і 2 тактна бензопила з великими бачками для мастила дадуть Вам можливість рідше поповнювати запаси відповідних витратних матеріалів;
- ергономіка та вага — чим потужніша ланцюгова пила, тим більша її вага і навпаки, а ось від зручності роботи з обладнанням залежить як тривалість роботи, так і Ваша безпека.