0 800 33 16 26
безкоштовно з телефонів у межах України
  067 67 362 17
 

Контактні телефони

16 жовтня 2017

Кутова шліфувальна машина (КШМ), яку називають також «болгаркою», серед всіх придуманих людиною будівельних електроінструментів вважається найнебезпечнішою. Інциденти, пов'язані з кутовою шліфувальною машиною, які приводять до тяжких поранень, а інколи і до смерті, відбуваються в усьому світі з лякаючою регулярністю. Відзначимо, що в переважній більшості випадків аварійну ситуацію створює сам користувач, порушуючи вимоги техніки безпеки. Але це ще не привід відмовлятися від роботи цим з інструментом, просто треба підходити до цього вдумливо і не робити помилок. Призначення болгарки - відрізні та шліфувальні роботи. Для відрізних робіт використовують абразивні або алмазні диски, для шліфування - абразивні шліфувальні диски, шліфувальні чашки та інші менш поширені види оснащення. У цій статті мова піде про абразивні диски - найбільш поширений і найбільш небезпечний в експлуатації різновид оснащення для цього типу інструменту. Потенційні загрози, які виникають при штатній експлуатації абразивних дисків.

Безпечна робота з болгаркою

Загроза №1 - Іскри

Іскри, які відлітають від диску під час роботи, мають початкову швидкість до 80 м/с. Це найдрібніші частинки розпеченого металу, які утворюються під час роботи, і можуть потрапити в очі. Щоб цього уникнути запасіться хорошими захисними окулярами. "Хороші" в цьому випадку - це аж ніяк не оправа відомого і модного бренду. Дивитися потрібно в першу чергу не на логотип, бо все-таки не він захищає ваші очі, а на зовнішній вигляд і пристрій окулярів. Вони повинні щільно сидіти на переніссі і закривати очі не тільки спереду, але і збоку - тільки в цьому випадку вони надійно захистять очі від іскор. Добре, якщо передбачено регулювання довжини дужок - це дозволить підігнати окуляри під ваше обличчя найкращим чином. Як правило, захисні окуляри не діляться на «оправу» і «лінзи» - вони являють собою цільнопластикове лиття. Очевидно, що «лінзи» повинні бути прозорими - якщо «лінзи» стали мутними - викиньте їх без жалю і купіть нові. Вам життєво важливо чітко бачити все, що відбувається перед очима в найменших деталях. До речі, працювати потрібно так, щоб іскри летіли «від себе», а не навпаки. Начебто очевидно, але і така ситуація - не рідкість. Якщо не дотримуватися цього правила, то найменший з наслідків - пропаленя штанів і опіки ніг. Уникайте одягу із синтетичних матеріалів - іскри легко пропалюють його. Джинси або робочі штани з брезенту набагато практичніші. Куртка з довгим рукавом теж не буде зайвою - навіть якщо ви вважаєте, що безліч дрібних точкових опіків на руках вас не лякають, то врахуйте, що виглядають вони не дуже естетично.

Безпечна робота з болгаркою

Загроза №2 - Пил

Другий ворог користувача, після іскор - пил. Коли роботи багато, то навіть на відкритому повітрі за день можна наковтатися неабияк, що вже говорити про роботу в приміщенні. Врахуйте, що хімічний склад цього пилу дуже різноманітний, адже він складається не тільки з частинок оброблюваного матеріалу, в ньому також міститься все, що є у диску, який використовується, адже він теж зношується. Порятунок - распіратор або фільтруюча напівмаска. Вони повинні щільно прилягати до обличчя, щоб брудне повітря не просочувалося у щілини на краях маски. Повітря має йти тільки через фільтруючу поверхню (при вдиханні) і клапан (при видиханні), то перевірте, чи достатня пропускна здатність поверхні, що фільтрує.

Безпечна робота з болгаркою

Загроза №3 - Шум

Третя небезпека - шум. Не варто недооцінювати її - наприклад, шліфування зварних швів в приміщенні на слух - процедура надзвичайно неприємна, плюс шкідлива для здоров'я. Проблема вирішується досить легко - за допомогою берушей або навушників. Цікаво, що якісні навушники в деякому сенсі вибагливі - вони відмінно поглинають шум від працюючого інструменту і при цьому не заважають розмовляти. Звичайно, поговорити в процесі роботи вдасться навряд чи, але і знімати навушники щоразу, коли до вас звертається напарник, не доведеться.