Який вибрати точильний верстат

Який вибрати точильний верстат

Більшість з нас люблять точити інструменти на звичайній наждачці або за допомогою інших інструментів, однак результат від такої роботи, на жаль, короткочасний, а іноді таким способом Ви можете навіть пошкодити ріжучий елемент. Тому, якщо Ви хочете швидко і найголовніше — якісно заточити будь ріжучий інструмент, використовуйте точильний верстат. А якщо у Вас його немає, тоді напевно варто задуматися про покупку та звичайно ж визначитися, який вибрати точильний верстат.

Точильний верстат (станок для заточки, заточувальний верстат, точило, електронаждак) — це функціональне настільне обладнання для заточування сокир, ланцюгів, ножів, ножиць і інших інструментів, оснастки. В наш час під цим терміном мають на увазі абсолютно різні за призначенням та конструкції пристрої, тому перед покупкою Ви маєте хоча б розуміти, чим же вони відрізняються.

У цій статті Ви дізнаєтесь, які бувають види точильних верстатів, особливості їх конструкції, які абразивні круги підходять до тих і інших заточних верстатів та ще багато корисної інформації. Ну і звичайно, ми відповімо на найголовніше питання — який вибрати точильний верстат.

Залишайтеся, з нами цікаво!

Заточний верстат як вибрати: класи та різновиди

Як і більшість інструментів, точильні верстати діляться на 3 класи. Тому, щоб в повній мірі відповісти на питання «Який вибрати точильний верстат», спочатку нам необхідно розібратися у їх видах:

  1. Побутовий точильний верстат — має потужність до 450 Вт, при цьому його максимальний час безперервної роботи становить 20 хвилин. З таким обладнанням інструменти у Вашій домашній майстерні завжди будуть готові до роботи;
  2. Професійний верстат для заточування — у ньому, звісно, встановлений мотор більшої потужності (від 450 до 1000 Вт) та термодатчик, який захищає двигун від перегріву. Все це в сукупності дозволяє працювати обладнанню повну 8-ми годинну зміну, з перервою на відпочинок 1-2 рази на кілька хвилин. Крім цього, такі моделі мають більший опціонал, наприклад, вони оснащені підсвіткою, кутовим регулюванням упорів, регулюванням обертів валу двигуна;
  3. Промисловий електронаждак — є підлоговим пристроєм, яке розраховане на багатогодинну безперервну роботу. Такий точильний верстат найпотужніший і найважчий у своєму класі — його маса може досягати 84 кг при потужності двигуна 2000 Вт.

Однак врахуйте, що промисловий точильний верстат працює тільки від трифазної мережі (380 В).

По різновидах заточувальні верстати бувають 2 видів:

  1. Універсальний точильний верстат — відмінно підходить для заточування більшості ріжучих інструментів;
  2. Спеціалізований точильний верстат — окремо підходить до конкретного інструменту. Наприклад, Ви можете придбати спеціальний електронаждак для заточування свердел, ланцюгів пил тощо.

Про спеціалізовані верстати ми поговоримо пізніше.

Важливо! Перед заточкою не полінуйтеся прочитати інструкцію по експлуатації інструменту, адже вони, в залежності від виробника та матеріалу, можуть оброблятися по-різному.

Який вибрати точильний верстат: конструктивні особливості

Точильний верстат конструктивно складається з таких деталей: основи, абразивних дисків, мотора, кнопки запуску, підручника і захисного екрана.

Принцип роботи — мото-редуктор, який закріплений на масивній рамі, обертає вісь з абразивним кругом/кругами. Круги в цей час поміщені в захисний кожух, який захищає користувача від травм у випадку, якщо диск розірветься. Також важливими та обов'язковими елементами на обладнанні є вимикач і захисний екран. Сам екран виконаний з прозорого пластика — він вбереже очі оператора від абразивного пилу і іскор. Однак, щоб максимально себе убезпечити, ми радимо Вам надягати окуляри та рукавиці.

Зручно, якщо Ваш точильний верстат комплектується збільшувальною лінзою — вона дозволить максимально точно працювати з крихкими виробами і дрібнозернистими абразивними кругами. Зазвичай її встановлюють всередину захисного екрану.

Заточний верстат як вибрати: особливості абразивних кругів

Діаметр кругів для точильних верстатів може бути різний. Їх умовно поділяють на 3 види:

  • малі круги — Ø 125 мм;
  • середні круги — Ø 150-175 мм;
  • великі круги — Ø 200-250 мм.

При цьому стандартний круг може мати товщину в діапазоні від 16 до 40 мм.

Логічно, що круги великого діаметру встановлюють виключно на потужні електронаждаки, які витримують великі навантаження. Так, для заточування садового інвентарю (коси, сокири, лопати, серпа тощо) Вам підійде точильний верстат з кругом на 200-250 мм та потужністю не менше 1000 Вт.

Якщо ж Ви збираєтеся зрідка точити ножиці або ножі в будинку, тоді немає ніякого сенсу переплачувати. Ви можете сміливо купити невеликий точильний верстат потужністю до 450 Вт і з кругом діаметром 125 мм.

Для комерційних цілей чудово підійде модель з кругом на 150 мм та потужнішим двигуном — щонайменше 1000 Вт. Завдяки тому, що встановлений двигун витримує великі навантаження, такий точильний верстат за один день зможе обробити велику кількість ріжучих інструментів.

Всі круги по матеріалу підрозділяються на 2 види — велико- і дрібнозернисті. Перші застосовуються при грубих роботах, а другі для фінішних (чистових) завдань.

Також варто відзначити, що круги одного діаметра різняться за величиною «посадки». Найпоширеніша посадка круга — 32 мм. Також зустрічаються варіанти Ø 2.7 мм, 16 і 20 мм.

Який вибрати точильний верстат: види

Точильний верстат для заточування інструментів. Таке обладнання буде корисним не тільки в побуті, але і в слюсарній та столярній справі, адже з ним Ви заточите практично будь-що — сокиру, ніж, стамеску, фрезу, різці та інші ручні інструменти.

Найзручніші в роботі ті електронаждаки, які працюють з двома кругами — велико- і дрібнозернистим.

Точильний верстат для заточування інструментів обладнаний електродвигуном з довгим валом. Саме на валі з 2-х сторін закріплені абразивні круги. Така конструкція зручна тим, що користувач може кріпити на обладнання круги різної зернистості. Це дозволяє одночасно виконувати чистову та грубу обробку, а також заточувати абсолютно різні види оснащення.

Нагадаємо, що сьогодні на ринку можна придбати стандартний або спеціалізований верстат для заточування інструментів.

Крім цього один з кругів може призначатися для мокрого «доведення» оброблюваної поверхні. В такому випадку він занурюється в спеціальну ємність-ванночку.

Як розрізнити електронаждак з «мокрим» шліфуванням? Відповідь на це питання дуже проста — круги в ньому розташовані не паралельно, а під кутом 90° відносно один до одного. Цікаво, що через цю особливість такий верстат ще часто називають «кутовим».

Кутовий точильний верстат — призначений виключно для «мокрого» шліфування. Принцип роботи: всередині обладнання встановлено редуктор, який обертає один диск з певною швидкістю, а інший круг в цей час знаходиться у водяній ванні і обертається повільніше, до того ж він має більший діаметр.

Завдяки такому способу, при обробці ножиків рубанка та правки різців, тертя, яке виникає в процесі, значно знижується. Це сприяє тому, що матеріал інструменту і круг не перегрівається. Таким чином термін служби виробу збільшується.

Зверніть Вашу увагу, що «мокрі» круги обертаються лише з малою швидкістю (середня швидкість приблизно 100 об/хв), адже так вони не вихлюпують воду.

Нерідко можна зустріти моделі, які замість круга мають шліфувальну стрічку — це шліфувально-заточувальні або, як їх ще називають, стрічково-шліфувальні точильні верстати.

Але який вибрати точильний верстат з шліфувальною стрічкою?

Шліфувально-заточувальний верстат потрібен для шліфування порівняно м'яких матеріалів (дерева, пластика, кольорового металу тощо) і делікатних деталей. Він допоможе Вам усунути на матеріалі шорсткості, задирки та інші дефекти. Стрічка в ньому замінюється дуже просто, тим самим дозволяючи Вам працювати з розхідниками різної зернистості.

Шліфувально-полірувальний точильний верстат застосовується для доведення та полірування пластику, дерева, металів і так далі. Такий електронаждак відрізняється одним зі своїх кругів — він покритий спеціальним ворсом або шкірою. Також варто зауважити, що обидва круги обертаються з невеликою швидкістю.

Точильний верстат з абразивним кругом і шліфстрічкою. Відноситься до універсального обладнання, оскільки підходить для обробки не тільки металевих інструментів, але і для пластмасових, дерев'яних заготовок та виробів (круг для металу, стрічка для дерева).

Ще один вид точила — точильний верстат, який дозволяє працювати спільно з гнучким валом (такому ж, як і на бормашині). Гнучкий вал призначений для гравіювання і чищення, а абразивні круги, які встановлені на цьому обладнанні, добре заточують та шліфують інструмент.

Точильний верстат з опцією заточування і гравіювання відноситься до спеціалізованого інструменту, адже поєднує в собі відразу 2 інструменти — гравер на гнучкому валу та заточувальний верстат з 2 абразивними кругами.

Такий електронаждак розроблений для нечастого застосування в побуті або в невеликих майстернях, оскільки максимальний час роботи точила-гравера не перевищує 30 хвилин. А ось якщо Ви будете працювати довше, мотор просто перегріється, тому користувачеві необхідно час від часу робити перерви.

Зручно, що обладнання з гнучким валом завжди має можливість регулювання обертів. Це дозволить Вам точно налаштувати його на певний режим.

Точильний верстат для заточування ланцюгів бензо- і електропил. Покупка такого обладнання повністю виправдана, якщо Ви регулярно обрізаєте дерева, заготовляєте дрова у великому обсязі, випилюєте фігури з дерева, льоду і виконуєте інші схожі роботи. Так, за допомогою точильного верстата для ланцюга Ви багато разів продовжите її термін служби. Він рівномірно та якісно заточить всі ланки ланцюга.

Конструктивно точильний верстат для ланцюга нагадує відрізну пилу, адже він складається з масивної основи, на якому є шкала і обмежувач глибини пропила, а також електронаждак оснащений робочою головкою з рукояткою (яка за потреби опускається), і абразивним кругом.

Принцип роботи цього обладнання: ланцюг закріплений в певному положенні. В цей час круг вручну подається на зубці, тим самим швидко, окремо, їх заточує.

Заточний верстат: як вибрати правильне обладнання для заточування ланцюга пил?

Вибираючи верстат для заточування ланцюгів звертайте увагу на швидкість обертання шпинделя, адже він впливає на якість і швидкість виконання робіт. Електронаждак зі швидкістю 3000 об/хв підійде для нечастого використання в домашньому господарстві, коли Вам необхідно час від часу заточити 1-2 ланцюга.

Для щоденного використання та, відповідно, для робіт більшого обсягу придивіться до моделі, в якій абразивний круг обертається зі швидкістю від 4800 об/хв. Ще краще — 7000-7500 об/хв.

Крім цього точильний верстат може мати додаткові функції, наприклад, можливість повороту шліфувальної головки. Така опція дозволить Вам простіше налаштувати обладнання перед роботою.

Точильний верстат для заточування свердел. Таке обладнання допоможе Вам завжди підтримувати в хорошому стані ріжучу кромку свердла. Чому це так важливо? Відповідаємо — під час роботи тупе оснащення створює доволі велике навантаження на електричний інструмент і також робить всю Вашу роботу неякісною та неефективною.

Професійні точильні верстати призначені для заточування фрез та свердел діаметром понад 20 мм. Вся робота виконується в автоматичному чи напівавтоматичному режимі. Як правило, їх застосовують в промислових підприємствах, виробничих компаніях, на заводах.

Електронаждаки побутового призначення компактніші і простіші. Звичайно, вони менш потужні, однак переносити їх не складе труднощів та при установці вони займають мало місця.

Побутові точильні верстати заточують свердла діаметром від 2 до 13 мм. Цього цілком вистачить початківцям-майстрам і для роботи в маленьких майстернях.

Конструктивно точильний верстат для свердел також складається з масивної рами (всередині якої розміщений електродвигун), абразивного круга, і пристосування для фіксації заточуваної оснастки. Окремо варто виділити, що остання деталь (пристосування, яке фіксує свердло) відповідає за якість заточування оснастки під строго певним кутом. Зазвичай свердла в побутових точильних верстатах заточуються під кутом 90-130°.

Щоб точно зафіксувати свердло, необхідно використовувати універсальну цангу або патрон. Чим менше оснащення відхиляється від осі обертання — тим якісніше Ви її заточите, тим довше вона прослужить. Пам'ятайте, що правильне центрування свердла має вирішальне значення при заточуванні!

Який вибрати точильний верстат для свердел: поради

При виборі верстата для свердел необхідно насамперед визначиться, які свердла він найчастіше буде заточувати. Наведемо приклад — якщо діаметр оснащення буде перевищувати 4 мм, тоді Ви можете вибрати практично будь-який верстат. А ось якщо Ви плануєте заточувати дуже тонкі свердла (0.4-4 мм), тоді в тому випадку ми радимо Вам зупинити свій вибір на обладнанні для заточування оснащення малого діаметру. Такий електронаждак відрізняється тим, що оснащений потужним збільшувальним склом. З ним процес заточування пройде помітно швидше, точніше і простіше.

Також рекомендуємо придбати точильний верстат з можливістю регулювання обертів валу двигуна (швидкості) та з корисною опцією підсвічування. Але і тут не все так просто, адже підсвітка буває 2-х видів.

 

Який вибрати точильний верстат з підсвіткою? Давайте спочатку розберемося, чому ж ці 2 види підсвіток розрізняються між собою. В одному точильному верстаті підсвічування може бути виконане у вигляді лампи на гнучкій ніжці, а в іншому — в якості закритих накладок на кожухах. Ми рекомендуємо Вам вибирати модель з другим варіантом виконання, адже підсвітка у вигляді закритих накладок на кожухах не потребує регулювання потоку, всі лампочки герметично закриті і захищені від пошкоджень, а ось в першому варіанті гнучкий тримач, на якому закріплена лампа, через вібрацію не може довго знаходитися у встановленому положенні.

Точила для інструментів зазвичай вибирають по допустимому розміру кругів та потужності двигуна. Про це ми вже писали вище.

На завершення хочемо відзначити — щоб вдало придбати верстат для заточування, Вам передусім потрібно правильно розставити завдання і пріоритети, які будуть стояти перед обладнанням. А дотримуючись наших порад, Ви точно купите ідеальний електронаждак для себе, на якому навіть без особливих навичок роботи зможете якісно та просто заточити робочий інструмент.

Тепер Ви точно знаєте який вибрати точильний верстат!

Коментарі

Ще ніхто нічого не написав, ви можете стати першими!

Написати коментар [відмінити відповідь]