Як користуватися точильним верстатом

Як користуватися точильним верстатом

Від стану інструменту залежить ефективність роботи майстра. Гострота знаряддя впливає на швидкість роботи та забезпечує безпеку користувачеві. Заточити інструмент можна 2 способами — за допомогою електронаждака (точильного верстата) або вручну.

Використовуючи точильний верстат, Ви витратите мінімум часу і зусиль, але при цьому якість заточки буде набагато вищою, точило полегшує відновлення ріжучої кромки інструменту.

Однак Ви повинні знати, як користуватися точильним верстатом та як точити на точильному верстаті ріжучі інструменти.

Одразу відповімо, чому це так важливо — для того, щоб точити інструмент на верстаті, необхідно мати певні навички (тоді Ви не зіпсуєте лезо), і в обов'язковому порядку дотримуватися техніки безпеки, щоб не нашкодити своєму здоров'ю. Мабуть, з безпеки ми і почнемо.

Як користуватися точильним верстатом: техніка безпеки

Перед тим, як користуватися точильним верстатом, подбайте про свою безпеку. Багатьом точило з першого погляду здається безпечним обладнанням, однак нехтувати правилами поводження з ним не можна. Адже ті, хто знають, як точити на точильному верстаті, мають вміти створювати комфортні та безпечні умови праці.

Отже, давайте почнемо із зовнішнього вигляду, чи то пак з індивідуальних засобів захисту.

Зрозуміло, що під час роботи з точильним верстатом, Ви маєте використовувати захисні окуляри або щиток, рукавиці, халат, черевики. Але ні в якому разі не надягайте одяг, який звисає і вільні рукавиці. Це обумовлено тим, що частина одягу може потрапити на обертовий точильний круг, який затягне тканину. На жаль, це з великою ймовірністю закінчиться вкрай неприємними наслідками.

Категорично забороняється знімати захисний кожух, оскільки саме він убезпечить Вас від поранень у випадку руйнування точильного круга. Незважаючи на те, що лінійна швидкість у точильного каменя нижча ніж, наприклад, диска, встановленого на болгарці, проте камінь точила набагато товщий диска, і при руйнуванні розлітається на важкі фрагменти з чудовими вражаючими здібностями.

Не точіть інструмент на пошкоджених каменях. Якщо Ви помітили на крузі тріщину, тоді негайно замініть його, адже в такому випадку виникає ризик, що під час роботи камінь просто розлетиться. Також якщо від точильного каменя відколовся шматок, тоді при обертанні він буде створювати сильну вібрацію. І це все тому, що оснащення стає розбалансованим.

Зверніть увагу: після установки нових точильних кругів, бажано перевірити обладнання — увімкніть точило та дайте йому попрацювати кілька хвилин на холостому ходу.

Небезпека іскор. Оскільки в процесі роботи утворюються іскри, категорично забороняється виконувати заточку в легкозаймистому одязі і поблизу горючих речовин.

Надійно тримайте ріжучий інструмент, щоб він не вислизнув з рук та не відлетів від Вас в сторону або ж використовуйте спеціальні затискачі. Також важливо тримати пальці рук на безпечній відстані від диска. Вся справа в тому, що Ви можете і не помітити, як Ваша рука опиниться в безпосередній близькості від сусіднього круга, адже будете зосереджені на роботі. Про це дуже важливо пам'ятати.

Перед тим, як точити на точильному верстаті, міцно зафіксуйте його на станку, щоб точило не рухалося і не створювалася додаткова вібрація.

Якщо під час роботи точильний верстат несподівано перестав працювати, негайно вимкніть його від мережі і тоді вже починайте усувати неполадку, адже агрегат може так само раптово включитися в роботу.

Як точити на точильному верстаті: підготовка до роботи

Ну що, тепер перейдемо до того, заради чого ми тут зібралися — як точити на точильному верстаті.

Спочатку необхідно підготувати обладнання до роботи:

 • перед тим, як користуватися точильним верстатом, перевірте, чи надійно закріплені кріплення;
 • зафіксуйте верстат на станку — виконується це за допомогою шурупів;
 • уважно огляньте точильний круг. Якщо помітите пошкодження, замініть його на новий.

Точильний диск змінюється дуже просто: вимкніть точильний верстат від живлення, зніміть захисний кожух, відпустіть гайку, зніміть та почистіть фланці, потім встановіть новий точильний диск і також назад встановіть захист.

 • Відрегулюйте положення підручника і захисних екранів;
 • надіньте захисну екіпіровку.

Якщо Ви все це виконали, тоді перейдемо до найважливішої теми — як користуватися точильним верстатом та як точити на точильному верстаті ножі.

Як точити на точильному верстаті ножі

Перед тим, як користуватися точильним верстатом, необхідно врахувати:

 • швидкість обертання круга;
 • кут заточування;
 • якість металу інструменту;
 • функціональність оброблюваного ножа.

Всі ці пункти взаємопов'язані. Так, від того, яке знаряддя Ви плануєте заточувати, залежить значення кута заточування до шліфування виробу. Отже, як точити на точильному верстаті і якого кута заточування при цьому дотримуватися:

 • 10-17˚ — для тонких ріжучих інструментів (скальпелі, бритви).

Як точити на точильному верстаті такі знаряддя: їх обробляють виключно на дрібнозернистому крузі, який обертається з малою швидкістю. Кромка леза виходить найгострішою при мінімальному куті заточування. Однак врахуйте, що такі предмети зазвичай швидко тупляться.

 • 20-25˚ — для кухонних ножів.

Як точити на точильному верстаті кухонні ножі: вкрай бажано перед заточуванням налаштувати точильний верстат на мінімальну кількість обертів та використовувати дрібнозернистий круг. Адже такі ножі мають тонкі леза, які дуже просто зіпсувати грубим абразивним диском.

 • 25-30˚ — для мисливських і туристичних клинків, які виконані з міцної дамаської сталі. Крім цього, під таким кутом також можна заточувати кухонні тесаки, що використовують для рубки кісток та обробки м'яса.
 • 30-40˚ — для грубого інструменту, наприклад, для ножів, якими розрізають шланги, ковролін, картон і для садового-городнього інвентарю.

Як точити на точильному верстаті виробничого типу: якщо Ви заточуєте інструмент на виробничому точильному верстаті, тоді Вам буде не важко дотримуватися певного кута заточування — ніж потрібно вставити в спеціальні отвори і закріпити. Таким чином, фіксоване положення дозволить симетрично нагострити клинок з 2-х сторін.

Як користуватися точильним верстатом в домашніх умовах, адже в побуті не так-то просто виміряти кут — експерти рекомендують орієнтуватися на ширину підводки (розмір зрізу від кромки до цільної ділянки):

Як користуватися точильним верстатом, щоб правильно обробити лезо: ріжучий інструмент подавайте на круг без різких рухів. Саме лезо акуратно притискайте до точильної поверхні і плавними рухами заточуйте його. Під час заточування дотримуйтесь однакового кута по всій довжині леза.

Періодично міняйте положення — обробляйте спочатку ліву, потім праву частину, тримаючи інструмент по черзі з різних боків абразивного диска.

Після заточування дайте лезу охолонути та перевірте його кромку. Вона повинна бути трохи шорсткою.

Як точити на точильному верстаті при фінішній обробці: фінішна обробка виконується на полірувальному диску, який потрібно попередньо змастити пастою гої. Саме вона надасть лезу інструмента гостроти, як у бритви.

Як визначити, чи правильно заточений інструмент? Дуже просто — уважно огляньте кромку на світлі. Вона має бути однорідною та гладкою. Якщо помітите відблиски, значить, в цих місцях світло заломлюється через нерівну структуру поверхні леза.

Як точити на точильному верстаті: кілька порад від фахівців

При роботі на точильному верстаті Вам неодмінно знадобляться поради фахівців:

 1. Щоб під час заточування лезо ножа не перегрівалося, налаштуйте точильний верстат на малу швидкість;
 2. Як користуватися точильним верстатом, якщо в ньому немає можливості регулювання обертів валу двигуна? Відповідаємо — тримайте поруч ємність з водою. За необхідності занурюйте в неї нагрітий інструмент, щоб він не перегрівався;
 3. Також, щоб не ускладнювати собі роботу, Ви можете придбати кутовий точильний верстат, в якому вже встановлена ємність-ванночка для «мокрого» шліфування;

 1. Ножі довгий час зберігатимуться гострими в тому випадку, якщо Ви їх правильно зберігатимете: помістіть інструменти на спеціальну магнітну панель або в окремі дерев'яні отвори;
 2. Гостроту ножа не бажано перевіряти пальцями, адже через один необережний рух Ви можете поранитися. Результат своєї роботи можна перевірити, порізавши ним помідор або аркуш паперу. Якщо ніж не рве шкірку або лист, а добре їх розрізає — тоді вітаємо, Ви «на відмінно» впоралися із завданням.

Тепер Ви знаєте, як користуватися точильним верстатом і як точити на точильному верстаті інструменти. Якщо Ви будете строго дотримуватися алгоритму роботи, тоді навіть з мінімальними навичками зможете відновити лезо виробу. Такі рекомендації допоможуть Вам уникнути поширених помилок при заточуванні інструментів.

Коментарі

Петя
29 кві 2021
Дякую вельми за інструкцію, бо то було кумові мому чють палець не одрізало

Показано з 1 по 1 з 1 (всього 1 сторінок)

Написати коментар [відмінити відповідь]