Надфілі

Надфілі

Надфіль: як вибрати

Надфіль — це ручний інструмент, який є невеликим напилком та потрібен для обробки деталей, заготовок, елементів різного призначення і їх доводки до необхідних розмірів та форм.

Читати далi

У цій категорії немає товарів.

Надфіль широко застосовується в граверних та ювелірних майстернях та там, де необхідна тонка зачистка, проточка, обпилювання.

Основна особливість цього ручного інструменту — це можливість виконувати обробку як дрібних, так і складних деталей, проводити обробку в місцях з утрудненим доступом. Надфіль відрізняється від напилка меншими габаритами та більш дрібною насічкою.

Є більше 11 типів надфілів, які відрізняються між собою формами перетину, довжиною, кількістю основних та допоміжних насічок.

Але як вибрати та купити надфіль? Про це далі.

купити надфіль

Надфіль: особливості

Надфіль являє собою сталевий брусок довжиною 80, 100, 120 або 160 мм з насічками (зубами). Ширина робочої частини може бути різною — все залежить від довжини робочої частини.

Також надфіль може мати ручку. Як правило, довжина ручки дорівнює довжині робочої частини ручного інструменту.

Форма та сплав, якими володіє надфіль, мають певні чітко задані вимоги відповідно до стандартів якості. Надфіль виробляється із сталі: легованої з підвищеною домішкою хрому (марки ШХ-15 або 13Х) або з високим вмістом вуглецю (марки У10А або У13А).

Залежно від типу, кожен надфіль має своє призначення.

купити надфіль

Надфіль: насічки

Робоча частина має насічки: в 25˚ (основна) та 45˚ (допоміжна). Варто відзначити, що вузькі грані ножівкових та плоских інструментів, овальні грані пазових інструментів повинні мати основну (одинарну) насічку. Овальні та круглі інструменти, напівкругла грань напівкруглих інструментів можуть мати основну (одинарну) насічку. Також круглий надфіль може додатково мати спіральну одинарну насічку, яка виконана під кутом 20+5°.

Надфіль випускається під номерними знаками №00, №0, №1, №2, №3, №4, №5, №6, №7 та №8. Але найбільш популярним є надфіль від №1 до №5 включно. Пам'ятайте, що чим більший номер, тим більша кількість насічок присутня на робочій частині інструмента. Як правило, номер насічки нанесений на ручку або хвостовик (якщо ручки немає) за допомогою спеціального клейма.

Номери від №00 до №2 включно потрібні для виточування різних рельєфів, №3 та №4 необхідні для фінішної обробки, номера від №5 до №8 включно застосовуються для ювелірної, дуже тонкої роботи.

купити надфіль

Надфіль з алмазним напиленням, як і простий надфіль, може мати як дрібну, так і велику зернистість.

Кількість основних та допоміжних насічок на 10 мм довжини:

№ насічки

00

0

1

2

3

4

5

6

7

8

Кількість на 10 мм довжини, шт.

основна

20

25

32

40

48

56

67

80

95

112

допоміжна

16

21

27

35

42

50

61

74

87

104

Залежно від довжини робочої частини ручний інструмент повинен мати такі номери насічок:

Довжина робочої частини

№ насічок

50 мм

1

2

4

6

8

60 мм

0

1

3

5

7

80 мм

00

0

2

4

6

Надфіль: форми

Як зазначалося раніше, надфіль може мати різні форми та габарити. Досвідчений майстер неодмінно має дані ручні інструменти в великому асортименті, за рахунок чого може виконувати як окрему, так і послідовну багатоетапну обробку заготовок, виробів та деталей з сталей та металів.

купити надфіль

Форми надфіля мають певні стандарти та дуже важливі, оскільки безпосередньо вказують на призначення ручного інструменту. Так, надфіль може мати такі форми:

  • плоский тупоносий надфіль — має прямокутну форму робочої частини з 4 робочими сторонами (2 грані вузькі та 2 широкі), широкі грані потрібні для обробки плоских поверхонь, вузькі — для обробки пазів та місць з утрудненим доступом;
  • плоский гостроносий надфіль — відрізняється від попереднього гострим закінченням робочої частини;
  • ромбічний надфіль — володіє ромбовидною формою робочої частини з притупленими верхніми кутами, грані створюють гострі кути, інструмент необхідний для обробки деталей та елементів, сторони яких мають різні типи кутів;
  • квадратний надфіль — має паралелепіпедну форму робочої частини та потрібен для обробки прямокутних пазів, люфтів та кутових насічок, відрізняється тим, що всі сторони та грані є робочими поверхнями;
  • гостроносий тригранний надфіль — має гострий наконечник та 3 рівні сторони, всі грані робочі, застосовується для обробки зовнішніх та внутрішніх пазів;
  • тупокутовий тригранний надфіль — буває 2 типів (односторонній — 1 робоча грань та тристоронній — 3 різні робочі грані);
  • круглий надфіль — має гострий наконечник, насічки нанесені по всій довжині робочої частини, використовується для обробки рельєфних та круглих поверхонь;
  • напівкруглий надфіль (фогольцевий надфіль) — має 2 робочі сторони (овальну та плоску), в роботі приймає форму сегмента в перерізі, насічки знаходяться по обидва боки, овальна сторона потрібна для обробки круглих рельєфів деталі, плоска — для обробки пазів та рівної поверхні;
  • овальний надфіль — має гострий ніс та овальний перетин, робочими є всі сторони, необхідний для обробки елементів з округлими формами;
  • ножеподібний надфіль — має форму ножа, використовується для тонкої обробки елементів, зачистки (в тому числі і від іржі), підгонки.

купити надфіль

Надфіль: покриття

Найбільш широке поширення набуло «діамантове» покриття.

Алмазний надфіль застосовується для швидкої якісної обробки кераміки, скла, каменю. В якості напилення використовується не алмаз, а крихта зі спеціального штучного каменю.

Завдяки особливому дрібнозернистому шару напилення Ви зможете обробляти поверхні, досягаючи ідеально гладкого їх стану.

Варто відзначити, що зернистість напилення, в залежності від типу інструменту, може відрізнятися.

надфіль ціна

Надфіль: грані

Надфіль, в залежності від типу, має різні грані: клиноподібні, голчасті або оксамитові.

Клиноподібний надфіль має гострий кінець та відповідну форму робочої частини, відрізняється наявністю ребра та гострих граней. Клиноподібний надфіль, в свою чергу, має 2 типи: з заокругленим або гострим ребром. Ручний інструмент призначений для обробки малих кутів елементів, проведення висікання.

Голчастий надфіль компактний, має робочу поверхню довжиною від 25 до 35 мм. Використовується для проведення дуже вузького кола робіт. Особливість інструменту —хвостовик має квадратний перетин. Голчастий надфіль часто називають «надфіль для золота», оскільки він найчастіше використовується для обробки саме цього дорогоцінного металу.

Оксамитовий надфіль має на 10 мм робочої поверхні до 112 насічок (зубів). Ручний інструмент ідеально підходить для виконання максимально тонкої чистової обробки, адже за один прохід знімає шар матеріалу товщиною не більше 0.05 мм.

надфіль ціна

Надфіль: спеціальні моделі

Серед спеціальних моделей ручного інструменту можна виділити рифель, ножівковий та пазовий надфіль.

Рифель — це окремий підвид даного ручного інструменту, який, як правило, застосовується ювелірами. Надфіль рифель відрізняється від інших матеріалом виготовлення, вигнутою формою. Рифель дає Вам можливість запросто обробляти будь-які вигнуті та округлі поверхні, наприклад, золоті ланцюжки та каблучки. Рифель випускається з особливих сплавів, які мають магнітні властивості. Це необхідно для того, щоб в процесі роботи ювелір зміг відокремити частини інструменту, що відкришились від пилу дорогоцінного металу. Рифель також може мати різні форми перетину. Робоча частина даного ручного інструменту часто буває зігнутою, нагадуючи гачок.

Ножівковий надфіль потрібен для вибірки вузьких пазів у виробах плоскої форми, внутрішніх кутах, квадратних, прямокутних, ромбовидних отворах. Ножівковий надфіль використовується досить широко, може мати різні розміри та форми перетину, володіти різною кількістю насічок.

Пазовий надфіль дуже схожий на плоский, але дещо відрізняється від нього. Так, крім плоских граней інструмент має округлі торцеві грані. Пазовий надфіль може бути гостроносим або тупоносим. Пазовий надфіль чудово підходить для обробки поверхонь в місцях з утрудненим доступом.

надфіль ціна

Надфіль: ручки

Відразу обмовимося, що надфіль без ручки використовувати не так зручно. Для підвищення зручності роботи надфіль обладнують дерев'яною, пластиковою або ручкою з пресованого паперу.

Є певні вимоги до форми, матеріалу та довжини ручки. Як правило, ручка має довжину, яка дорівнює довжині робочої частини ручного інструменту. Поверхня ручки повинна бути гладкою, не повинна мати зазубрин. Також ручка повинна мати маркування.

надфіль ціна

Є знімні ручки, які дозволять Вам використовувати всього 2 чи 3 ручки для роботи з усім асортиментом надфілів.

Сьогодні можна купити надфіль з довговічною дерев'яною ручкою, яка обладнана втулкою. Втулка оберігає ручку від розтріскування.

При заміні ручки пам'ятайте, що діаметр отвору в ній не повинен перевищувати ширину середини хвостовика інструменту. Ручка одягається дуже просто: ударом її закінчення об верстак або вбивання молотком. Знімається ручка так само, але ударом молотка по верхньому краю.

надфіль ціна

Надфіль: підбір

Перед тим, як купити надфіль, зверніть увагу на відсутність заводських браків, дефектів та будь-яких пошкоджень. Часто буває складно візуально визначити наявність пошкоджень, наприклад, тріщин. Але Вам допоможе простий спосіб: постукайте інструментом по твердій поверхні, коли звук буде дзвінким та чистим — інструмент цілісний та не має пошкоджень, якщо ж виникає специфічний резонанс — інструмент дефектний.

Також не допускається викривлення поверхні ручного інструменту. Але викривлення буває, адже надфіль в процесі виготовлення проходить загартування та частенько гнеться. Гнутий надфіль — це брак.

Насічки на робочій поверхні повинні бути рівними та гострими, не повинні мати пропусків. Також неприпустима наявність забруднень та іржі.

Щоб інструмент служив довго, рекомендується уважно ставитись до правил його використання та застосовувати виключно за призначенням.