Мітчики і плашки

Мітчики і плашки

Мітчик: як вибрати

Багато виробів, механізмів, конструкцій, деталей і так далі складаються з окремих елементів, які скріплюються між собою за допомогою елементів кріплення, що мають внутрішню різьбу. Мітчик (мітчики для нарізання різьби, мітчик ручний) — це ручний інструмент, який використовується для нарізки внутрішньої різьби в стержнях, трубах, гайках і так далі. Мітчики для нарізання різьби можуть використовуватися в «ручному режимі» та на токарному верстаті. Але як вибрати та купити мітчики? Про це далі.

купити мітчик

Мітчики для нарізання різьби: особливості

Сьогодні все мітчики для нарізання різьби мають схожі елементи конструкції: канавки для виходу стружки, профілі впадин, напрямки канавок, забірні та калібрувальні частини.

Канавки служать як для виводу стружки, так і для підведення МОР — мастильно-охолоджувальної рідини. Як правило, мітчик ручний має від 2 до 6 таких канавок.

Профілі впадин можуть бути різними: прямолінійними задніми та передніми, однорадіусними, радісними задніми та прямолінійними передніми.

Канавки можуть мати наступні напрямки: спіральні праві або ліві, прямолінійні. Прямолінійні канавки має простий мітчик ручний. Канавки з лівонаправленою гвинтовою лінією потрібні для нарізки різьби на прохід, в процесі якої стружка виходить перед мітчиком, не псуючи при цьому нарізку. Праві поглиблення використовуються для нарізки різьби в глухих отворах, в процесі якої стружка виводиться назад, а не спресовується, ламаючи мітчики для нарізання різьби.

Забірна частина, яку має будь-який мітчик ручний, є конічною. Така форма дозволяє полегшити врізання ріжучих зубів в метал. Кут нахилу конуса становить від 3 до 20˚. Тут все залежить від того, для чого будуть використовуватися мітчики для нарізання різьби — чорнова, проміжна або чистова різьба.

Калібрувальна частина, яку також має будь-який мітчик ручний, є циліндричною, володіє зворотним заниженням до 0.1 мм для різьби від 12 до 30 мм, яке потрібно для зменшення сили тертя в процесі нарізки різьби.

купити мітчик

Мітчик ручний: типи за призначенням

Мітчики для нарізання різьби, в залежності від призначення, бувають слюсарними (ручними), машинними (машинно-ручними, ручними) або гайковим.

Слюсарний мітчик ручний (ручні мітчики для нарізання різьби) — застосовується для створення різьби з використанням воротка. Як правило, слюсарні мітчики для нарізання різьби продаються наборами з 2-3 інструментів, кожен з яких видаляє за прохід частину припуску. Перший мітчик ручний чорновий, останній — чистовий. Найчастіше слюсарний мітчик ручний застосовується для нарізки різьби в різних корпусних елементах.

Машинні мітчики для нарізання різьби (мітчик ручний, машинно-ручні мітчики для нарізання різьби) — потрібні для механізованої нарізки різьби за допомогою верстатів: токарних, свердлильних, агрегатних, обробних центрів і так далі. Конструктивно машинний мітчик ручний такий же, як слюсарний, але має вкорочену забірну частину та відрізняється більш високою стійкістю.

Гайковий мітчик ручний — як зрозуміло з назви, використовується для нарізки різьби в гайках. Гайкові мітчики для нарізання різьби мають подовжені забірні конуси. Під час роботи мітчик ручний не вигвинчують з гайки, нанизуючи готові гайки на подовжений хвостовик. Подовжений хвостовик може мати 2 виконання: радіусне (для роботи на різьбонарізих автоматах) або прямолінійне (для роботи на токарних верстатах).

купити мітчик

Мітчики для нарізання різьби: типи за конструкцією

Мітчик ручний, в залежності від конструкції, може мати такі види:

 • мітчики для нарізання різьби з короткими канавками (безканавкові мітчики для нарізання різьби) — потрібні для нарізки різьби в вузьких низьковуглецевих сталях, високоміцних легованих сталях та алюмінієвих сплавах;
 • мітчик ручний з гвинтовими канавками — застосовується на обробних центрах, необхідний для нарізки глухих різьб;
 • мітчики для нарізання різьби з шаховим розташуванням зубів — зуби на калібрувальній частині зрізані через один для зменшення сили тертя, тому такий мітчик ручний використовують для нарізки різьби в в’язких матеріалах;
 • ступінчастий мітчик ручний — такі мітчики для нарізання різьби мають ріжучі частини, які розділені на 2 сегмента, кожен з яких займається своїм формоутворенням: наприклад, 1-й сегмент ріже за генераторною схемою, 2-й сегмент — за профільною або 1-й сегмент працює ріжучим інструментом, 2-й сегмент — вигладжувальним інструментом;
 • комбіновані мітчики для нарізання різьби — такий мітчик ручний має 1-у ступінь, яка є свердлом, 2-а ступінь — це сам мітчик (2 в 1);
 • мітчик-протяжка — такі мітчики для нарізання різьби потрібні для нарізки різьб різних діаметрів і з різними кроками у виробах з наскрізними отворами за допомогою токарних верстатів: оброблюваний виріб встановлюють на хвостовик інструмента, потім затискають виріб в патроні верстата, хвостовик інструмента затискають в різцетримачі, ставлять автоматичну подачу, яка відповідає кроку нарізки та встановлюють відповідну швидкість обертання шпинделя, після виходу протяжки з оброблюваного виробу різьба створена;
 • мітчик ручний з внутрішнім підведенням МОР — використовується для підвищення продуктивності роботи на багатоопераційних та спеціалізованих верстатах;
 • дзвоноподібні мітчики для нарізання різьби — застосовуються для нарізки наскрізних різьб діаметра від 50 до 400 мм, дзвоноподібний мітчик ручний є складним, маючи окремі ріжучі сектори, всередину подається МОР, є 16 пір'їн, великі канавки для збору та виведення великої кількості стружки;
 • мітчик ручний з вирізаною ниткою — використовується для обробки листів та нарізки отворів в пластинчастих сталях та металах;
 • конічні мітчики для нарізання різьби — потрібні для нарізки різьби всередині наскрізних отворів, забірна частина оснащена неповною різьбою, калібрувальна — повною;
 • плошковий мітчик ручний — необхідний для створення попередньої різьби, мітчики для нарізання різьби можуть бути забезпечені забірними конусами великих габаритів;
 • маткові мітчики для нарізання різьби — служать для зачистки готової різьби, на відміну від інших типових виробів, мають спіраль з правого боку;
 • спеціальний мітчик ручний — до цієї категорії відносяться вузькоспеціалізовані мітчики для нарізання різьби, наприклад, корабельний мітчик ручний, насадні мітчики для нарізання різьби, тандем-мітчики і так далі.

купити мітчики і плашки

Мітчик ручний: типи по виду нарізуваної різьби

Мітчики для нарізання різьби, в залежності від типу нарізати різьби, бувають метричними, дюймовими конічними, трубними циліндричними та трубними конічними.

Метричний мітчик ручний позначається буквою «М», його габарити та крок різьби вимірюються в мм (міліметрах).

Тип

Діаметр, мм

Крок різьби, мм

М1

0.75

0.25

М1.2

0.95

0.25

М1.4

1.1

0.3

М1.7

1.3

0.36

М2.6

1.6

0.4

М2.8

1.9

0.4

М3

2.1

0.46

М3

2.5

0.5

М4

3.3

0.7

М5

4.1

0.8

М6

4.9

1

М8

6.7

1.25

М10

8.4

1.5

М12

10.2

1.75

М14

12

2

М16

14

2

М18

15.4

2.5

М20

17.4

2.5

М22

19.4

2.5

М24

20.9

3

М27

23.9

3

Дюймові конічні мітчики для нарізання різьби позначаються літерою «K», їх габарити виражаються в дюймах, а в якості кроку різьби вказується кількість витків на 1˝ — кількість ниток. Пам'ятайте, що чим більше ниток на дюйм, тим менший крок різьби. Як правило, середня поверхня різьби має ухил в 1°47'24˝, тому даний мітчик ручний в кінці нарізки доходить до упору. Виконуйте операції акуратно, щоб не зламати мітчик ручний!

Тип

Діаметр, мм

Крок різьби, ниток/дюйм

K1/16˝

6

28

K1/8˝

8.3

28

K1/4˝

11

19

K3/8˝

15

19

K1/2˝

18

14

K3/4˝

23.5

14

K1˝

30

11

Трубний циліндричний мітчик ручний позначається буквою «G», його габарити також виражаються в дюймах, а в якості кроку різьби також вказується кількість витків на 1˝ — кількість ниток.

Тип

Діаметр, мм

Крок різьби, ниток/дюйм

G1/8˝

8.6

29

G1/4˝

11.5

19

G3/8˝

15

19

G1/2˝

18.7

14

G5/8˝

20.6

14

G3/4˝

24.2

13

G7/8˝

27.9

12

G1˝

30.3

11

Трубні конічні мітчики для нарізання різьби позначаються буквами «Rc», на відміну від циліндричних, мають ухил. Трубний конічний мітчик ручний нарізає різьбу до упору.

Тип

Діаметр, мм

Крок різьби, ниток/дюйм

Rc1/8˝

8.2

28

Rc1/4˝

11

19

Rc3/8˝

14.5

16

Rc1/2˝

18/1

14

Rc3/4˝

23.6

12

Rc1˝

29.6

11

Мітчики для нарізання різьби: матеріал

Під час роботи мітчик ручний нагрівається не дуже сильно, тому його виробляють з інструментальних високовуглецевих сталей типу У10А та У12А.

Машинні мітчики для нарізання різьби працюють на високих швидкостях, нагріваються більше, тому виробляються з швидкорізальних сталей типу Р6М5, Р6М5К5, Р6М5К8 та Р18.

Високопродуктивний металообробний верстат має твердосплавний мітчик ручний.

Що стосується розмірів, то невеликі мітчики для нарізання різьби випускаються з твердих сплавів, середній мітчик ручний виконують методом напайки різних по міцності сплавів, великі мітчики для нарізання різьби, як правило, є збірними.

купити мітчики і плашки

Мітчик ручний: підбір

Перед тим, як купити мітчики для нарізання різьби слід звернути увагу на ряд важливих моментів: система вимірювання діаметра — метрична або дюймова, кількість заходів інструменту — 1, 2 або 3, форма профілю — прямокутні, трикутні або трапецієподібні мітчики для нарізання різьби, сторона обертання гвинта — правий або лівий мітчик ручний, форма виробу — циліндрична або конусоподібна.

Для правки зірваної різьби, як правило, застосовується одиночний мітчик ручний, для створення нових різьб рекомендується купити набір мітчиків. У набір мітчиків входять такі мітчики для нарізання різьби:

 • чорновий мітчик ручний — потрібен для нарізки чорнових різьб, має обрізані верхівки зубів, невеликий зовнішній діаметр (в порівнянні з іншими інструментами набору);
 • середній мітчик ручний — має короткі зуби, подовжені гребені, діаметр трохи більший, ніж у чистового;
 • чистовий мітчик ручний — необхідний для доведення різьби до кінцевого виду, має повний гребінь зубів, повністю збігається по діаметру з майбутньою різьбою.

Щоб розрізняти мітчики для нарізання різьби з набору, звертайте увагу на форму рисок на їх хвостових частинах. Щоб обчислити майбутній діаметр отвору Вам неодмінно знадобиться формула: D отвору = D мітчика * 0.8.

Коли Ви вирішили купити набір мітчиків, слід застосовувати їх в рекомендованій послідовності: від чорнового до чистового. В іншому випадку Ви можете зіпсувати різьби або зламати мітчики для нарізання різьби.

Використовуючи чистові мітчики для нарізання різьби рекомендовано користуватися воротком. На дану необхідність Вам вкаже опір, що посилився. Перевірити перпендикулярність ходу інструменту відносно поверхні виробу Ви можете, використовуючи кутник.

Також, використовуючи мітчики для нарізання різьби, рекомендується вибрати правильну МОР. Необхідно пам'ятати, що чавунні та бронзові вироби нарізають без використання МОР. Для сталі та латуні професіонали радять використовувати лляне масло, для алюмінію — МОР з гасом, для міді — МОР зі скипидаром.

купити мітчики і плашки

Плашка: як вибрати

Формоутворення зовнішньої різьби часто використовується в процесі як промислових, так і домашніх робіт. Плашка (лерка) — це ручний інструмент, який застосовується для нарізки різьби на трубах, стержнях і так далі. Але як вибрати та купити плашку? Про це далі.

купити плашку

Плашка: класифікація

Лерка для нарізання різьби, в залежності від конструкції, відрізняється:

 • методом отримання різьби — ручна плашка або машинна плашка;
 • матеріалом виробництва;
 • профілем різьбової частини;
 • параметрами нарізуваної різьби — діаметром та кроком.

Часто кажучи «лерка» мають на увазі інструмент для нарізки внутрішньої різьби, що невірно, адже такий інструмент називається «мітчик».

Плашка для нарізки різьби неодмінно застосовується з плашкотримачем — спеціальним пристосуванням, в якому кріпиться плашка. Зовнішній вигляд плашкотримача залежить від конструкції, яку має лерка. Так, плашкотримач для ручної нарізки різьби має ручку та 3 або 4 гужони (знаходяться по дузі посадкової поверхні), завдяки яким лерка міцно фіксується. Плашкотримач для машинної нарізки різьби має форму плоскої призми.

Для уніфікації конструкцій плашкотримувачі виробляються з зовнішніми поверхнями, які є однаковими для суміжної групи різьб, наприклад, М10 та М12. Дана уніфікація необхідна, щоб лерка могла нарізати різьбу з однаковим діаметром, але різними кроками.

За стандартом плашка в маркуванні має букву, яка вказує на тип нарізуваної різьби — «М» (метрична) або «Д» (дюймова). Варто відзначити, що також досить часто використовується плашка з лівим напрямком різьби, наприклад, в посадкових місцях пристроїв для стяжки товстих канатів та тросів, в радіаторах систем опалення і так далі. В цьому випадку лерка в маркуванні має букви «LН». Плашка, яка призначена для формування різьби на трубах, в маркуванні має букву «G». Така лерка може також мати конічний профіль.

Фахівці вважають, що для формування нарізного профілю діаметр оброблюваного виробу повинен відповідати таким значенням:

Метрична різьба

Дюймова різьба

Трубна різьба

Тип

Крок різьби, мм

Діаметр стержня, мм

Тип

Діаметр стержня, мм

Тип

Діаметр труби, мм

М6

1

5.8-5.95

1/4˝

5.9-6

1/8˝

9.4-9.5

М8

1.25

7.8-7.9

5/16˝

7.5-7.6

1/4˝

12.7-13

М10

1.5

9.75-9.85

3/8˝

9.1-9.2

3/8˝

16.2-16.5

М12

1.75

11.76-11.88

1/2˝

20.7-20.7

М14

2

13.7-13.82

М16

2

15.7-15.82

1/2˝

12.1-12.2

5/8˝

22.4-22.7

М18

2.25

17.7-17.82

М20

2.25

19.72-19.86

5/8˝

15.3-15.4

3/4˝

25.9-26.2

М22

2.25

21.72-21.86

М24

3

23.65-23.79

3/4˝

18.4-18.5

7/8˝

29.7-30

Зазначені вище дані для найбільш популярних діаметрів також можуть бути використані і для визначення діаметра вихідного виробу під подальше формоутворення різьби за допомогою автомата, на якому встановлена плоска плашка.

купити плашку

Лерка: ручна нарізка різьби

Під час ручної нарізки різьби оброблюваний виріб (труба або стержень) нерухомий, а плашка обертається. Окружна швидкість ковзання під час нарізки різьби при цьому відсутня, тому лерка майже не нагрівається до дуже високих температур. Для зниження механічного зносу профілю та зменшення зусилля, що додається ділянку, на якій буде нарізано різьбу попередньо змащують. Якщо різниця між діаметром виробу та діаметром різьби велика, плашка додатково змащується всередині.

Перед тим, як купити плашку, придивіться до матеріалу її виготовлення. Так, якісна лерка повинна бути виготовлена зі сплаву підвищеної в'язкості, адже в іншому випадку зуби інструменту можуть швидко викришуватись. Оптимальним варіантом є лерка, зроблена з інструментальної легованої сталі Х12Ф1, 9ХС при твердості від 59 до 61 HRC. Для нарізки різьби на виробах з легованих та жароміцних сталей підійде лерка зі швидкорізальної сталі Р6М5, Р9К6 при твердості від 60 до 63 HRC. Для виконання побутових робіт використовується плашка з інструментальних вуглецевих сталей У10, У12.

купити мітчики і плашки

Плашка: машинне формоутворення різьби

Плашка для машинної нарізки різьби на верстаті відрізняється від ручної. Така лерка при нарізці різьби здійснює зворотно-поступальний рух, обробляваний виріб — гвинтове переміщення. Так, лерка для машинної нарізки різьби може бути рухомою (кріпиться в повзунові верстата) або нерухомою (кріпиться на столі верстата).

Нерухома плашка має робочу зону, яка складається з 3 частин:

 • забірної — потрібна для захвату виробу;
 • профілюючої — виконує накатку різьби;
 • калібрувальної — необхідна для калібрування основних параметрів різьби та плавного виходу оброблюваної заготовки із зони нарізки різьби.

Рухома плашка конструктивно простіша. Приймальна частина інструменту має довжину, яка становить від 30 до 35% діаметра оброблюваної заготовки. Пі цьому підйом профілю до рівня профілювання виконується під кутом від 4 до 7˚. Так, рухома лерка виключає випадковий захват накатаного виробу під час зворотного ходу повзуна.

Машинна лерка дає можливість нарізати як прості типи різьб, так і спеціальні профілі, наприклад, для головок прес-маслянок, різьби під шурупи та саморізи. Для цього така лерка на формотворній частині має гребінь, в канавках якого створюються необхідні загострення кінця майбутнього елемента кріплення.

Щоб виключити появу тріщин, коли машинна плашка використовується часто й подовгу, твердість сталі, з якої випускається лерка повинна бути від 56 до 58 HRC.

Показано з 1 по 16 з 39 (всього 3 сторінок)