Лещата

Лещата

Лещата: як вибрати

Лещата — це ручний інструмент, необхідний для жорсткої фіксації та утримання деталей, заготовок, болванок та різних предметів, які необхідно якимось чином обробляти: підпилювати, шліфувати, підрізати, надавати потрібну форму і так далі.

Читати далi
Показано з 1 по 9 з 9 (всього 1 сторінок)

Лещата є незамінним атрибутом всіх столярних, слюсарних майстерень та цехів. Також дані ручні затискні інструменти незамінні в гаражі, на дачі і так далі.

Але як вибрати та купити лещата? Про це далі.

купити лещата

Лещата: конструкція

Лещата мають 2 частини: нерухому, яка фіксується за допомогою кріплень на столі, верстаті, станині та рухому, яка переміщається за допомогою вентиля або важеля.

Також ручні затискні інструменти обладнані двома масивними пластинами, необхідними для утримання заготовок — губками. Різні моделі та типи цих інструментів можуть мати різні за конструкцією та розмірами губки, одні розраховані на фіксацію крихітних деталей, інші — на утримання невеликих елементів, треті потрібні для роботи з великогабаритними заготовками.

Чим менші лещата, тим комфортніше з ними працювати. Але малі ручні затискні інструменти не можуть утримати масивні заготовки. Тому габарити та вага — це перше, на що необхідно звернути увагу перед тим, як купити лещата. Якщо ручні затискні інструменти необхідні для побутових потреб, домашньої майстерні, гаража, можна купити лещата невеликої ваги. Для роботи в цехах та великих майстернях краще купити лещата великої ваги.

Якщо ручні затискні інструменти необхідні для обробки складних деталей та елементів, рекомендується купити лещата з поворотним механізмом, які відрізняються від простих розширеним функціоналом.

купити лещата

Лещата: тип кріплення

Лещата можуть бути встановлені на різних поверхнях, але механізм їх кріплення до поверхні може відрізнятися. У будь-якому випадку механізм кріплення повинен володіти високою надійністю, адже, в іншому випадку, лещата будуть ковзати по поверхні та тільки заважати роботі.

Ручні затискні інструменти кріпляться до поверхні одним з трьох методів: стаціонарно, присосками або струбцинами.

Стаціонарний спосіб є оптимальним та найбільш популярним. Такі ручні затискні інструменти неодмінно використовуються усіма слюсарями, обладнані спеціальними міцними механізмами фіксації.

Лещата з присосками та лещата зі струбцинами можуть використовуватися виключно на рівній гладкій поверхні (наприклад, на простому столі). Такі ручні затискні інструменти є побутовими.

купити лещата

Лещата: різновиди

Будь-які ручні затискні інструменти служать одній меті — надійно затиснути та міцно утримувати без люфту та хитання. Але в металообробці та деревообробці є велика кількість самих різних процесів, тому лещата мають різні типи та конструкції, які є оптимальними для виконання певних робіт.

Дані ручні затискні інструменти можуть мати такі різновиди: слюсарні, столярні, кутові, верстатні, вакуумні, кульові, ковальські, трубні та ручні.

купити лещата

Слюсарні лещата

Слюсарні лещата є найбільш поширеними та застосовуються в металообробці, встановлюються в слюсарних цехах та майстернях. Слюсарні лещата є суцільнометалевими, кріпляться до поверхні болтами.

Діапазон відкриття губок становить від 100 до 250 мм (все залежить від моделі), ширина губок — від 70 до 250 мм, рухому частину Ви можете відсунути на 140-150 мм.

Слюсарні лещата можуть мати ковадла, що дає Вам можливість виконувати різні ударні роботи.

Шпиндель з різьбою є рухомою частиною ручного інструменту та потрібен для затиску і ослаблення губок.

Слюсарні лещата можуть бути стаціонарними та ротаційними (поворотними). Останні є більш функціональними, адже дозволять Вам повертати оброблювану заготовку на кут від 120 до 360° для проведення складних обробок.

Серед переваг:

 • губки мають рельєфні поверхні, завдяки яким виключається прослизання;
 • дуже хороша збірка;
 • відсутність люфтів;
 • міцна фіксація на поверхні.

купити лещата

Столярні лещата

Столярні лещата використовуються для обробки деталей та заготовок з дерева або пластика. Столярні лещата також кріпляться до поверхні за допомогою болтів.

Оскільки заготовки із пластику й дерева при сильному стисненні можуть пошкодитися, столярні лещата неодмінно мають на губах накладки з дерева.

Як правило, столярні лещата випускаються з чавуну. Завдяки спеціальному притискному механізму (різьбовий шпиндель та 2 направляючі планки), Ви можете рівномірно затискати заготовки всією площиною губок.

Ширина губок становить від 140 до 250 мм, їх робочий хід — від 100 до 350 мм (все залежить від моделі).

Серед переваг:

 • відмінна стійкість;
 • масивність (дозволять обробити габаритні болванки);
 • захисні накладки на губах.

купити лещата

Кутові лещата

Кутові лещата обладнані шкалою, яка дозволить виставити кут повороту від 0 до 95°. Так, Ви можете затискати заготовки під різними кутами.

Кутові лещата Ви можете встановити в горизонтальному положенні, використовуючи їх як прості лещата.

Варто відзначити, що кутові лещата також бувають поворотними: повертання відносно основи можливо на кут до 360°.

Кутові лещата незамінні там, де є необхідність виконувати кутові налаштування для проведення свердління, нарізання різьби, шліфування, фрезерування і так далі.

Ширина губок становить від 100 до 250 мм, їх робочий хід — від 90 до 250 мм (все залежить від моделі).

Серед переваг:

 • можливість змінювати кут повороту заготовки;
 • висока міцність конструкції;
 • надійний механізм фіксації.

купити лещата

Верстатні лещата

Верстатні лещата є найбільш високоточними та міцними серед всіх інших типів. Верстатні лещата кріпляться на верстак. Кріплення буває на болти або швидкозатискним. Верстатні лещата можуть бути чавунними або сталевими.

Більшість моделей оснащені пазами по двох сторонах, завдяки яким Ви можете запросто закріпити верстатні лещата на столі верстата.

Верстатні лещата застосовуються для обробки бічних поверхонь заготовок та деталей під кутом 90°.

Верстатні лещата також можуть бути поворотними — повертаються відносно основи.

Серед переваг:

 • виключений навіть найменші йорзання та люфт;
 • можна виконувати високоточну обробку;
 • багатофункціональність.

купити лещата

Вакуумні настільні лещата

Вакуумні настільні лещата застосовуються для проведення «легкої» обробки, встановлюються на будь-якій гладкій рівній поверхні: металі, пластику, склі і так далі.

Вакуумні настільні лещата бувають поворотними — повертаються відносно основи.

Серед переваг:

 • зручність кріплення;
 • невелика вага, мобільність;
 • зручність обробки невеликих виробів.

лещата ціна

Кульові лещата (шрабкугель)

Кульові лещата використовуються ювелірами, моделістами, гравірувальниками і так далі.

Кульові лещата обладнані масивним шаром, який забезпечує плавне переміщення під потрібним Вам кутом аж до 360°. Керування виконується за допомогою доданого до інструменту універсального ключа.

Багато кульових лещат обладнані губками, які зверху мають отвори.

Кульові лещата мають масу від 12 до 15 кг.

Серед переваг:

 • забезпечують високу точність обробки;
 • немає необхідності в додатковій фіксації на поверхні.

лещата ціна

Ковальські лещата (стільцеві лещата)

Ковальські лещата, як зрозуміло з назви, використовуються в ковальських майстернях, нерідко встановлюються в металообробних цехах, де виконується клепка, рубка, гнуття металу і так далі.

Стільцеві лещата не використовуються для точних робіт. Кріпляться ковальські лещата до ніжки столу, верстата або до колоди.

Завдяки спеціальній формі стільцеві лещата запросто подавляють енергію від ударів молотком по деталі.

Серед переваг:

 • висока міцність;
 • гасять удари;
 • можливість виконувати дуже «важку» обробку заготовок.

лещата ціна

Трубні лещата

Трубні лещата потрібні для утримання труб з метою нарізки на них різьби, відрізання шматків певної довжини.

Трубні лещата забезпечують міцну фіксацію труб завдяки ребристим притискним губкам та відкидному механізму.

Ви можете встановити трубні лещата на поверхні верстата або столу.

Серед переваг:

 • хороша фіксація труб;
 • зручність використання;
 • висока міцність.

лещата ціна

Ручні лещата

Ручні лещата є найбільш простими та застосовуються для вирішення виключно нескладних побутових завдань.

Ручні лещата є найбільш доступними за ціною.

Ручні лещата не потрібно кріпити до будь-якої поверхні, адже Ви можете утримувати їх в руках при виконанні різних завдань (тому інструмент і називається «ручним»).

лещата ціна

Лещата: матеріал

Лещата випускаються зі сталі або чавуну. Які лещата краще: чавунні чи сталеві, залежить від розмірів затискуваної в них заготовок та від типу її подальшої обробки.

Варто відзначити, що чавун є трохи менш міцним, ніж сталь, але більш важким, оскільки в сплаві присутній сірий кулястий графіт.

Так, для надійного утримання великих заготовок краще купити чавунні лещата, для фіксації середніх та дрібних заготовок краще купити сталеві лещата. Пам'ятайте, що чавунні лещата також добре підходять для рідкого побутового використання, для постійних робіт під великими навантаженнями краще купити сталеві лещата.

Вибираючи даний ручний затискний інструмент, зверніть увагу на наявність на його поверхні антикорозійного складу або порошкової фарби. Завдяки даним покриттям значно збільшується період служби виробу, зберігається його зовнішній вигляд.

лещата ціна

Типи матеріалів, з яких виробляються ці ручні затискні інструменти та міцність матеріалів:

 • кована сталь — міцність 5273.02 кгс/см²;
 • ковкий чавун — міцність від 4218.42 до 4569.95 кгс/см²;
 • лита сталь — міцність від 2109.21 до 2812.28 кгс/см²;
 • сірий чавун — міцність від 1406.14 до 2109.21 кгс/см².

Перед тим, як купити лещата, також зверніть увагу на встановлені притискні пластини (планки). Дуже добре, коли притискні планки оснащені рифленими поверхнями та кріпляться до корпусу за допомогою гвинтів. Так, Ви завжди зможете замінити пошкоджені планки.

лещата ціна

Якщо поверхні планок опуклі, забезпечується краще зчеплення, але зростає ймовірність пошкодити заготовки з м'яких матеріалів (алюмінію, пластику, дерева). Тому для обробки деталей з даних та інших м'яких матеріалів слід користуватися дерев'яними або гумовими накладками.

Поворотний механізм та притискна рукоятка — це вельми зручні доповнення, якщо виникатиме потреба в повороті заготовок. В даному випадку рекомендується звернути увагу на якість використовуваного механізму блокування. Також дуже важливими є довжина, ширина та тип рукоятки. Так, більш довга ручка забезпечує більш легке затягування губок. Але занадто довгою ручкою незручно користуватися, наприклад, в обмеженому просторі.