Рубанки ручні

Рубанки ручні

Рубанок: як вибрати

Рубанок (рубанок ручний, рубанок по дереву) — це ручний інструмент, який використовується для стругання будь-якої деревини: придання поверхням необхідних форми та розміру, усунення шорсткості та зняття фасок.

Читати далi

У цій категорії немає товарів.

Але як вибрати та купити рубанок? Про це далі.

купити рубанок

Рубанок ручний: конструкція

Рубанок ручний має багато різновидів, які застосовуються як для обробки плоских виробів та заготовок з дерева, так і для фігурного вирізання. Так, якісний рубанок по дереву дозволить Вам створювати справжні витвори мистецтва.

Сучасний рубанок по дереву може мати корпус, зроблений з деревини або металу. Кожен тип має свої переваги та недоліки, але конструктивно обидва типи ручного інструменту ідентичні.

купити рубанок

Так, звичайний рубанок має такі конструктивні елементи:

 • підошва (корпус);
 • клин;
 • різець (лезо);
 • затиск різця;
 • проріз для виходу стружки;
 • регулятор глибини зрізу;
 • ріжок (передня ручка);
 • упор (задня ручка).

купити рубанок

Дуже важливий елемент конструкції — різець. Різець є ріжучим інструментом, який представляє собою загострену сталеву пластину. Встановлюється лезо під зазначеним Вами кутом до поверхні. Регулятор забезпечує висування ножа на необхідну відстань. Так, Ви можете тонко налаштувати глибину різу (товщину стружки, що знімається). Із заводу рубанок ручний має стандартний кут заточування різця, але професійний тесляр змінює його, адже все залежить від типу та твердості оброблюваного дерева.

Рукояті також дуже важливі. Передня ручка (ріжок) служить для напрямку переміщення ручного інструменту. Як правило, ріжок зігнутий для кращого його захвату долонею. Задня ручка (упор) необхідна для створення потрібного зусилля.

купити рубанок

Як зазначалося вище, рубанок по дереву може мати дерев'яну або металеву підошву (корпус). Головне, щоб вона була абсолютно рівною, адже в іншому випадку використовувати рубанок стане дуже важко, до того ж Ви не зможете отримати необхідну точність обробки.

Здавалося б, рубанок ручний з металевою підошвою кращий, адже вона випускається за шаблоном, тому апріорі володіє точно вивіреною правильною геометрією. Але помилки, що виникають в процесі лиття підошви, обнуляют ці переваги. Також не забувайте, що метал піддається корозії.

купити рубанок

Рубанок по дереву з дерев'яною підошвою важить менше попереднього. При деформації підошву можна виправити самостійно. Але деревина не довговічна, схильна до зносу, при тривалому впливі високих температур та вологи втрачає свої властивості.

Незважаючи на типову конструкцію, рубанок має більше 10 видів, які призначені для виконання певних функцій.

купити рубанок

Рубанок по дереву: типи

Будь рубанок ручний входить в одну з таких умовних категорій:

 • загального призначення;
 • для чистової обробки;
 • для фігурного різання.

купити рубанок

Рубанок загального призначення

Шерхебель — це рубанок ручний, який тесля першим бере в руки, приступаючи до стругання заготовки. Рубанок шерхебель масивний, має металеву підошву, використовується для грубого стругання не оброблюваної до цього моменту деревини. Даний рубанок ручний потрібен для придання заготовці необхідної форми, ось чому він виконує глибоке стругання, при якому знімається шар деревини товщиною до 3 мм. Цей рубанок по дереву має різак закругленої форми, який встановлений під кутом в 45˚ щодо підошви. Завдяки особливому різцю Ви можете знімати товсті шари деревини, працюючи як уздовж, так і поперек волокон деревини.

купити рубанок

Після грубої обробки заготовки та надання їй потрібних розмірів тесля приступає до видалення глибоких щербин, які залишив шерхебель. Для цього використовується будь-який із зазначених нижче ручних інструментів:

 • рубанок ведмедка — це довгий ручний інструмент, який має подвійні ручки (для роботи в парі), відмінно підходить для вирівнювання великих площ та виконання масштабних робіт;

купити рубанок

 • рубанок фуганок — це інструмент з подвійним різцем, необхідний для фінішного вирівнювання, довжина інструменту приблизно в 2 рази більша, ніж має шерхебель (за 1 прохід можна обробити велику площу);

купити рубанок

 • рубанок напівфуганок — укорочений фуганок з подвійним різцем.

купити рубанок

Коли рубанок ручний одного з вищевказаних типів обробив заготовку, професійний тесляр переходить до наступного етапу обробки, використовуючи вже інший рубанок по дереву.

купити рубанок

Рубанок ручний для чистової обробки

Чистове стругання може виконувати такий рубанок ручний (все залежить від типу виробу):

 • рубанок по дереву шліхтик — призначений для остаточної зачистки виробу, усунення дефектів від роботи попереднього інструменту, має подвійний різець з прямолінійним, заточеним на кут 60˚ лезом та спеціальний стружколом (зручно обробляти торці, поверхні навколо сучків і так далі);

купити рубанок

 • рубанок по дереву цинубель — має зазубрене лезо, яке залишає на поверхні малі борозни (шорстка поверхня), які забезпечують при склеюванні хорошу адгезію матеріалів, різець встановлений під кутом 80˚.

купити ручний рубанок

Також для вторинної обробки можна використовувати одинарний, подвійний або торцевий рубанок по дереву. Одинарний та подвійний рубанок ручний дасть Вам можливість швидко усунути щербини від роботи шерхебеля, вирівняти поверхню. Після обробки виробу даними ручними інструментами поверхню все одно треба обробити, використовуючи шліхтик. Торцевий рубанок ручний найкраще підходить для стругання торцевих елементів, «складної» деревини.

купити ручний рубанок

Рубанок по дереву для фігурного різання

Рубанок по дереву для фігурного різання — це велике сімейство деревообробних ручних інструментів, завдяки якому життя тесляра, який створює вироби складних геометричних форм, істотно полегшується.

Рубанок ручний для фігурного різу буває таких типів:

 • рубанок по дереву зензубель — потрібен для обробки чвертей та перпендикулярних поверхонь, має подвійний різець в формі лопатки;

купити ручний рубанок

 • рубанок ручний федергебель — оснащений своєрідним за формою лезом, завдяки якому Ви можете створювати виступи на торцях виробів;

купити ручний рубанок

 • рубанок по дереву фальцгебель — необхідний для зачистки чвертей, обладнаний ребристою підошвою, косими та прямолінійними різцями;

купити ручний рубанок

 • рубанок ручний штабгебель та штабгалтель — забезпечений заокругленим різцем та дозволяє обробляти увігнуті та вигнуті вироби;

купити ручний рубанок

 • рубанок по дереву шпунтубель — складається з 2 колодок, які з'єднані затискними гвинтами, потрібен для створення на кромці виробу поздовжніх пазів;

купити ручний рубанок

 • рубанок ручний калівка — використовується при виготовленні багетів, карнизів, коробок для дверних прорізів;

купити ручний рубанок

 • рубанок по дереву грунтубель — інструмент в формі колодки з різцем, який встановлений збоку, потрібен для створення вздовж волокон дерева пазів;

купити ручний рубанок

 • рубанок ручний горбач — оснащений колодкою вигнутої форми для обробки гнутих внутрішніх та зовнішніх поверхонь виробів.

купити ручний рубанок

Пам'ятайте, що для того, щоб зі шматка дерева Ви могли створити оригінальні вироби, необхідний повний набір даних деревообробних інструментів.

купити ручний рубанок

Рубанок: підбір

Перед тим, як купити рубанок, зверніть увагу на наступні моменти.

Підошва. На підошві не повинно бути відколів та пошкоджень, вона повинна бути абсолютно рівною. Винятком є рубанок по дереву для фігурного різання, в якому встановлена ступінчаста підошва.

купити ручний рубанок

Різець. Якісний ніж виконаний з інструментальної сталі, яка відмінно «тримає» кут заточування, не зношується та є стійкою до пошкоджень. Різець неодмінно повинен жорстко фіксуватися до корпусу, не повинно бути люфту.

Ручки. Ручний інструмент повинен зручно лежати в долонях.