Ліхтарі

Ліхтарі

Ліхтар: як вибрати

Сучасний ліхтарик є багатофункціональним та досить складним обладнанням, для коректного вибору якого необхідно розуміти призначення всіх його частин та їх безпосередній вплив на освітлення.

Читати далi
Показано з 1 по 17 з 17 (всього 1 сторінок)

Ми постараємося допомогти Вам вибрати та купити ліхтар, який задовольнить всі Ваші вимоги.

Ручний ліхтарик, незалежно від моделі і виробника, має такі елементи конструкції:

 • джерело світла;
 • систему оптичних лінз;
 • корпус;
 • джерело живлення;
 • систему керування.

купити ліхтарик

Ліхтарик: джерела світла

Сучасний ліхтар може мати 1 з 4 типів випромінювачів світла.

Лампа розжарювання (incandescent lamp) є відомим всім, але застарілим випромінювачем. Серед недоліків ламп розжарювання малі ефективність та період роботи, недовгий термін служби, серед переваг, якими володіє ліхтарик з таким випромінювачем — спектр випромінювання є безперервним та близьким до спектру випромінювання, який має відкритий вогонь (добре сприймається оком людини, дуже мало втомлює зір). Сьогодні ліхтар з лампою розжарювання є рідкістю, адже його витісняє ліхтарик зі світлодіодами.

Галогенна лампа (halogen lamp) є «поліпшеною» лампою розжарювання. Обладнана колбою, усередині якої знаходяться пари йоду та брому. Так, атоми вольфраму, що випаровуються, постійно осідають назад на спіраль. Ось чому серед достоїнств галогенної лампи — висока яскравість світіння і досить тривалий період роботи. Серед недоліків, якими володіє ліхтарик з даними випромінювачем — порівняно велика вартість та мала ефективність.

купити ліхтарик

Світлодіод (Light Emitting Diode — LED) — це найбільш популярний та найпоширеніший випромінювач. Серед переваг, якими володіє ліхтар світлодіодний — велике різноманіття моделей, висока ефективність (ККД у багато разів вищий, ніж у попередніх випромінювачів), великий період роботи (десятки тисяч годин), стійкість до пошкоджень, великий індекс передачі кольору (в залежності від моделі). Ліхтарики світлодіодні позбавлені недоліків, хіба що порівняно висока вартість, яка все ж з лишком компенсується довговічністю і надійністю обладнання.

Дугова газорозрядна лампа (High Intensity Discharge — HID) — це спеціальний випромінювач, яким обладнаний потужний ліхтар, що використовується для освітлення об'єктів, котрі знаходяться на відстані в декілька кілометрів. Серед переваг, якими володіє такий ліхтарик — як період роботи, так і ефективність такого випромінювача більші, ніж у лампи розжарювання, серед недоліків — велика вартість, плавний старт (при включенні відбувається деяка затримка), великий нагрів.

купити ліхтарик

Ліхтар: оптика

Оптична система, якою неодмінно обладнаний будь-який ліхтарик, крім самого простого, необхідна для концентрації та спрямування створюваного випромінювачем світлового потоку.

Так, найпростіший ліхтарик може не мати оптики, адже випромінювач в ньому втоплений в корпусі, завдяки чому світловий потік стає спрямованим, але при цьому його частина втрачається. Більш просунутий ліхтар обладнаний спеціальним відбивачем (рефлектором), який направляє світловий потік в потрібну сторону. Найчастіше поряд з рефлектором ліхтарик може бути обладнаний спеціальними фокусуючими лінзами.

купити ліхтарик

Сьогодні найпопулярніші відбивачі на ліхтар — текстурований та гладкий:

 • ліхтар з гладким відбивачем світить далі;
 • ліхтарик з текстурованим відбивачем видає більш рівномірний світловий потік, але дальність випромінювання у нього менше попереднього.

Також важлива характеристика, на яку необхідно звернути увагу перед тим, як купити ліхтарик — форма його світлової плями (beam pattern). Форма світлової плями відповідає за розподіл світла на перешкоді, яка перпендикулярна осі випромінювання. Так, практично будь-який ліхтарик, крім спеціалізованого, має нерівномірну світлову пляму, яка відрізняється яскравим центром та досить тьмяним краями.

купити ліхтарик

Промінь, який видає ліхтарик, може бути точковим (spot light) або заливним (flood light):

 • в точковому промені центр виражений яскраво, має корону меншої яскравості;
 • в заливному промені його яскравість поступово знижується від центру до країв.

Як правило, форма світлового плями є незмінною, але є моделі, де її можна міняти (виконувати перефокусування). Регулювання виконується за допомогою зсуву спеціальної оптики щодо випромінювача.

Сьогодні також можна купити ліхтарик типу лампи, який відрізняється круговою діаграмою спрямованості. Дане обладнання випромінює світло на всі боки та застосовується, як правило, для освітлення різних приміщень.

купити ліхтарик

Ліхтарик: джерело живлення

Ви можете купити ліхтар з вбудованою АКБ, який без необхідності в розбиранні підключається до зарядки. Коли акумулятор приходить в непридатність, його замінюють. Але пам'ятайте, що в процесі зарядки використовувати даний ліхтарик не вийде.

Більшість вироблених сьогодні ліхтарів працює на батарейках або АКБ з уніфікованими типорозмірами.

купити ліхтарик

Уніфіковані та популярні джерела живлення:

 • дискова батарейка («таблетка», «годинникова» батарейка) — як правило, це батарейка типу CR2032 або CR2016 на 3 В, SR44 (AG13) на 1.5 В, яка встановлюється на мініатюрний ліхтарик;
 • батарейка «AA» («пальчикова») і «AAA» («мізинчикова») — це батарейка на 1.5 В, що використовується в багатьох моделях ліхтарів;
 • нікельметалгідридна (NiMH) АКБ «AA» і «AAA» — це акумулятор на 1.2 В, який використовується в тих же моделях, що і попередній тип елементів живлення;
 • батарейка (на 1.5 В) і АКБ (на 1.2 В) типорозміру «C» та «D» — це джерело живлення, яке встановлюється на потужний ліхтар;
 • батарейка CR123 (на 3 В) і АКБ RCR123 (16350 або 16340, на 3.7 В) — менш довгі, але з більшим ніж у «AA» діаметром, відрізняються підвищеною напругою, за рахунок чого ліхтар світить яскравіше;
 • АКБ типорозміру 10440 і 14500 (на 3.7 В) — аналог, відповідно, «AAA» і «АА»;
 • АКБ типорозміру 18650 (на 3.7 В) — акумулятор встановлюється на ліхтарик високої та середньої потужності, в ряді моделей можна замінити 1 такий елемент живлення на 2 CR123.

Варто відзначити, що сучасний ліхтар може мати додаткову електроніку — драйвер, завдяки якому світловий потік стабілізується (на нього не впливає розряд джерела живлення). Також завдяки драйверу ліхтар може мати декілька режимів роботи, може використовувати для роботи джерела живлення з різними напругами.

ліхтарик купити

Ліхтар: корпус

Корпус умовно ділять на 3 основні частини:

 • головна частина («голова», head) — в ній розташоване джерело випромінювання, драйвер (якщо є) і оптика, рідше в ній може знаходиться система керування;
 • тіло (body) — в ньому встановлені джерела живлення, до тіла може кріпитися кліпса (можна носити ліхтарик поверх кишені або на ремені);
 • хвостова частина (tail) — може бути об'єднана з тілом або бути знімною, може бути обладнана системою керування, від форми хвостовика залежить можливість встановлення ліхтаря на тверду поверхню.

ліхтарик купити

Ліхтар може бути виготовлений із пластику, сталі, різних сплавів або титану.

Також корпус визначає ступінь захисту пристрою від впливів факторів навколишнього середовища. Наприклад, ліхтар з захистом IPX4 стійкий до зливового дощу, із захистом IPX8 — не боїться занурення в воду на глибину від 1 до 2 м.

ліхтарик купити

Ліхтарик: керування та режими

Перед тим, як купити ліхтарик, дізнайтеся, який світловий потік видає пристрій. Світловий потік — це потужність випромінювання світла, яка вимірюється в люменах (Лм) та неодмінно вказана в параметрах обладнання. Завдяки даному параметру Ви можете порівняти яскравість різних моделей ліхтариків.

Що стосується режимів яскравості, будь-який ліхтарик відноситься до одного з 5 типів:

 • наднизька яскравість (moonlight) — не більше 3 Лм, можна підсвітити з невеликої відстані малу ділянку;
 • низька яскравість (low) — від 3 до 15 Лм, дозволить підсвітити, наприклад, шпарину замка, поштовий ящик, сходинки і так далі;
 • середня яскравість (mid) — від 15 до 50 Лм, Ви зможете запросто підсвічувати в темряві дорогу, шукати речі під диваном, підсвітити спрацювавший запобіжний автомат електрощитка і так далі;
 • висока яскравість (high) — від 50 до 150 Лм, дозволить без проблем ходити вночі по лісі і так далі;
 • надвисока яскравість (turbo) — більш 150 Лм, дозволить підсвітити розташовані далеко об'єкти, можна працювати, наприклад, під водою.

ліхтарик купити

Часто ліхтарик може працювати в режимі, наприклад, «стробоскоп» (миготіння з високою частотою) або «сигнал SOS» (3 короткі, 3 довгі, 3 короткі спалахи).

Єдиних стандартів в керуванні режимами немає, тому можуть бути різні варіанти керування.

Варто відзначити, що ліхтар, в залежності від моделі, може мати кнопку миттєвого включення (momentary button), яка також забезпечує зручність при передачі довільних сигналів, наприклад, повідомлення азбукою Морзе.

ліхтарик купити

Ліхтар: аксесуари

Ліхтар, в залежності від моделі, може бути обладнаний різними аксесуарами, або Ви можете придбати їх окремо. Популярними аксесуарами є різні дифузори та світлофільтри, які дадуть Вам можливість змінити спрямованість і / або колір світлового потоку.

Дуже добре, коли ліхтар має в комплекті пристосування для перенесення на ремені або поверх кишені.